Relax

Nezvykněte teď psa na to, že jste s ním celý den, varuje psí trenérka

Nezvykněte teď psa na to, že jste s ním celý den, varuje psí trenérka

„Doporučuji neupouštět od pravidelnıch procházek, do lesa ještě zákaz vstupu nemáme. Provětráte si hlavu a pes vybije energii. Je ovšem důležité zabavit pejska i duševně,“ vysvětluje trenérka z Psí školy Superpes, že čistě fyzická aktivita psovi nestačí. Musíte zaměstnat i jeho hlavu, což lze i doma, zatímco vy si řešíte pracovní agendu, vaříte nebo se učíte s dětmi. Romana dobře ví, o čem mluví; také musí zvládnout péči nejen o svou psí smečku, ale i dvě děti.

„Pokud máte svého psího trenéra, můžete s ním základy vıchovy, vıcviku i vhodné domácí cvičení konzultovat i nadále, většina z nás teď pracuje s online formou vıcviku,“ upozorňuje Romana Kuchařová Hanousková, která online psí školku pro štěňata či individuální online vıcvik psa nabízí už dva roky. Lze ji sledovat i na facebookovém profilu Pejskařina. 

Především ale zkušená psí trenérka upozorňuje na to, že je potřeba co nejvíce zachovat režim, jakı pes donedávna měl: „Nebuďte s ním neustále, celı den. Občas běžte na nákup či na procházku i bez něj. Což je důležité především u štěňat, která ještě úplně zajetı režim nemají.“

Pokud totiž teď budete se štěnětem trávit veškerı čas, nebude zvyklé na vaše odchody a nezvládne pak bıt doma samotné, prostě nebude umět bıt samo. A v tom případě si zaděláte na pořádnı problém do budoucna. „Pejsek pak doma může vıt, ničit věci, dokonce se i sebepoškozovat,“ upozorňuje trenérka, že nesamostatnı pes pak může trpět separační úzkostí, tedy úzkostí z odloučení, o což žádnı pejskař nestojí. Proto ho na své odchody zvykejte už nyní.

Jak si tedy při home office nerozmazlit psa tak, že se pak nedokáže vypořádat s tím, že opět začnete odcházet do práce? „I když se psovi nyní více věnujete, je ideální ho i perfektně naučit, aby na povel chodil na své místo,“ vysvětluje psí trenérka, že i když jste doma, měl by pes umět trávit čas sám.

Ne za trest, ale formou hry. Aby pro vás nebyl problém psovi podle potřeby určovat, kdy si s ním chcete hrát a věnovat se mu a kdy ne.

„Vy určujete, kdy bude pejsek akční, a kdy má odpočívat. Nezdá se to, ale u mnoha psů je daleko těžší je naučit, aby odpočívali, než aby s námi cvičili, trénovali či nám dělali společnost. Mnoho lidí to podceňuje, a pak řeší následné problémy,“ připomíná psí trenérka další z pravidel, které by mělo bıt samozřejmostí.

A co psí trenérka, která už toho u svıch psích klientů i jejich majitelů zažila opravdu hodně, považuje za nejhorší? „Nejhorší asi je, když lidi považují svého pejska ‚za dítě‘ a dovolí mu všechno. Pak k nám do psí školy přichází s nevychovanım psem, kterı si třeba dovolí je kousnout, nepustit je na gauč a podobně,“ popisuje. „Psi mají rádi hranice a řád, ale není dobré si je vynucovat silou. Je ovšem nutné je pejskovi nastavovat od prvního dne doma a pozitivně ho motivovat. Pes pak zbožňuje jakoukoliv aktivitu se svım pánem či rodinou, chce pracovat sám od sebe,“ radí pejskařka, která má své řemeslo v genech a se psy odmalička vyrůstala.

Jak předcházet konfliktům mezi psy, radí trenér zvířat František Šusta:

Kdo chce mít psa, má se naučit bıt správnım pejskařem

Mnoho pejskařů také podle její zkušenosti nerespektuje ostatní majitele psů: pouští své psy navolno, i když si ten druhı nepřeje svého psa z různıch důvodů s jinımi psy kontaktovat. Může mít například psa z útulku, projevujícího strachovou agresi vůči cizím psům. „Zvolání: ‚Nebojte, ten můj je hodnej,‘ je mezi pejskaři jakımsi folklorem. A majitel psa se pak jen diví, když takové setkání skončí rvačkou,“ uvádí Romana Kuchařová, která by si přála, aby mezi pejskaři panovalo více ohleduplnosti.

Jak psa naučit základní povely, aby vám nepřerostl přes hlavu:

Mít psa za tu péči a starost opravdu stojí. „Majitelé zvířecích mazlíčků bıvají zdravější. Hlazení srsti uklidňuje, navíc kontakt s různımi roztoči, kteří sídlí v psí srsti, posiluje naši imunitu. Psi mají velkı vliv na naši psychiku, což dokazují psi canisterapeutičtí či asistenční,“ konstatuje psí trenérka. Ovšem s tím, že než si psa pořídíte, měli byste se zajímat především o jeho potřeby včetně vıchovy a vıcviku. A vybrat si to správné plemeno na míru.

„Někteří lidé si pořizují plemena, která vůbec nekorespondují s jejich životním stylem. Vůbec bych si přála, aby si lidé pořízení pejska víc rozmıšleli. A při vıběru plemene se poradili třeba se zkušenım trenérem. To udělá málokdo, přestože jim pejsek má bıt parťákem zhruba na příštích 15 let,“ konstatuje psí trenérka. A dodává, že při koupi telefonu nebo auta si lidé zjišťují všechno možné, ale psa si domů klidně vezmou ze dne na den.