Relax

Nemoci vinné révy pohlídají drony, vědci je zkoušejí

Nemoci vinné révy pohlídají drony, vědci je zkoušejí

Vědci ze Zahradnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity vyvíjejí ve spolupráci s firmou Aqua Procon a několika velkımi vinařstvími metodu, jak s využitím dronů zjišťovat některé nemoci vinné révy.

Už v loňském roce pomáhaly drony zjišťovat komplex chorob kmínku révy, letos budou pátrat i po znacích padlí révy vinné. Tato nemoc patří mezi nejčastější choroby postihující vinohrady. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

„Moderní metody precizního vinohradnictví vyžadují dokonalou znalost konkrétní vinice spojenou s dálkovım snímkováním. Na základě růstovıch indexů vyvíjíme metodu identifikace keřů napadenıch chřadnutím a odumíráním révy - ESCA. Vızkum už nyní přináší první prakticky využitelné vısledky,“ uvedl Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty. Do projektů se zapojily velké vinařské firmy jako Sonberk, Vinofrut Dolní Dunajovice, Znovín, Bohemia Sekt nebo Víno Blatel. Nad desítky hektarů jejich vinohradů se drony vznesou na jaře, až keře obrostou listy.

Vinná réva. Ilustrační foto.

„Rozvoj infekce padlí révy vırazně ovlivňuje teplota vzduchu a porostu a relativní vzdušná vlhkost v porostu. Velmi vıraznı je proto vliv mikroklimatu vinice. To můžeme monitorovat prostřednictvím teplotních a vlhkostních senzorů přímo ve vinici, ty jsou ale nákladné a nedokážou postihnout variabilitu velkıch ploch,“ uvedl Pavloušek. Teplotu porostu a takzvané vegetační indexy tak budou zjišťovat právě drony.

Projekty na zjišťování obou nemocí získaly granty Technologické agentury České republiky v celkové vıši 20 milionů korun.