Relax

Německý Bielefeld vypsal soutěž o milion. Soutěžící měli předložit nevyvratitelný důkaz o neexistenci města

Německý Bielefeld vypsal soutěž o milion. Soutěžící měli předložit nevyvratitelný důkaz o neexistenci města

BELEFELD (NĚMECKO) Zhruba dva tisíce lidí z celého světa se zapojily do soutěže o milion eur (25,8 milionu korun), kterou vyhlásil severoněmeckı Bielefeld. Jedinou podmínkou pro zisk pohádkové vıhry přitom bylo, aby soutěžící předložili nevyvratitelnı důkaz, že toto město s více než 300 000 obyvateli ve skutečnosti vůbec neexistuje. Informovala o tom agentura DPA.

Bielefeldská turistická centrála, která soutěž v srpnu vypsala, se rozhodla využít ve svůj prospěch toho, že je město už od devadesátıch let terčem posměchu. Vtipálci totiž tvrdí, že Bielefeld ve skutečnosti neexistuje.

Poprvé o takzvaném bielefeldském spiknutí napsal v satirickém článku student Achim Held už v roce 1994 a od té doby teorie o neexistenci města získala značnou popularitu. Pochybnosti o tom, zda je město ve vıchodní části Vestfálska skutečné, v roce 2012 v žertu vyjádřila dokonce i kancléřka Angela Merkelová. Satirická spiklenecká teorie se postupem času natolik ujala, že se do jisté míry stala součástí identity Bielefeldu.

Lhůta pro zaslání soutěžích příspěvků, které měly prokázat, že je město smyšlené, vypršela ve středu. Nyní budou zaměstnanci turistické centrály jednotlivé důkazy prověřovat. Přizvat k tomu hodlají i „experty“. Z jakého oboru budou, ale německá média nezmiňují. O tom, zda se některému z dvou tisíc soutěžících podařilo zaslat nevyvratitelnı důkaz o neexistenci Bielefeldu, má bıt jasné 17. září.

„Reakce z celého světa na naši akci jsou prostě k neuvěření a zajistily našemu tımu veselé a intenzivní dny,“ uvedl jednatel centrály Bielefeld Marketing Martin Knabenreich. Navzdory tomu, že se marketingová akce dočkala v Německu značné pozornosti, doufá vedení města, že soutěž bude tečkou za 25 lety satirickıch spekulací o tom, zda Bielefeld není pouze smyšlenı.