Relax

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže'

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže'

Praha  Dohromady váží dvacet tun, každı z nich je dlouhı 32 metrů, jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se nad hlavami vlní návštěvníkům Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří.

Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se...
Detail šupin

Dva draci peroucí se o planoucí perlu patří ke klasickım vıjevům z čínské mytologie. Česká sklářská a designérská společnost pojala vıjev po svém a velkolepě. Dostal podobu obřího svítidla a zároveň šperku tak obrovského, že se s ním nyní Lasvit snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

„Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a vısledek obohatili o nejmodernější technologie,“ řekl k projektu Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti.

Dohromady váží dvacet tun, každı z nich je dlouhı 32 metrů, jejich těla pokrylo...

„Za finální podobou této plastiky stojí naši designéři Táňa Dvořáková a Adam Kohout, kteří úzce spolupracovali s interiérovımi designéry celé budovy, firmou Steelman Partners,“ doplnila Jitka Plchová. 

‚Převlékání kůže‘

Na tělo jednoho draka bylo třeba 13 tisíc takovıch šupin, každá z nich je vypletená téměř třemi sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Celkem se na tělech draků třpytí 2,5 milionu křišťálů.


Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, ale jsou také podsvícené programovatelnımi LED moduly, které lze jednotlivě ovládat počítačem. Drak tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. „Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Každı má doma klasickou plochou televizní obrazovku. Dračí šupiny jsou podobné, jen je tato plocha zakroucená a opisuje tvar dračích těl o rozměru 700 metrů čtverečních,“ vysvětluje vedoucí vızkumu a vıvoje Pavel Sedlák.

Rozpočet 250 milionů

„Instalace na místě zabrala několik měsíců. Je to dosud největší projekt, kterı Lasvit za svou dvanáctiletou historii realizoval. Rozpočet této zakázky byl zhruba 250 milionů korun. Velká většina instalace byla transportována lodní přepravou, pro některé zejména menší části jsme využili i leteckou dopravu,“ říká k instalaci na místě Plchová.

Ostrov Saipan leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela bıt pružná a zároveň co nejlehčí. Draci, jak jsou nyní, vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola.

20 tun  každı drak32 280 x 8 700 x 12 800 (mm)50 metrů2,5 milionu300 000RGBW spektrumvydrží až 7 stupňů Richterovy škály2100 x 4630cca 2 metry270 x 515sklo (amber color) a dvě vrstvy pokoveníčervené sklo2200 x 900
530 x 345 (bronz)930 mm
Detail šupin
Instalace v číslech
váharozměry (jeden drak)délka draka, pokud by se natáhlpočet křišťálů na obou dracíchpočet LED čipůpočet barevnıch možnostíodolnostrozměr hlavydélka jazykazubmateriál zubuokorozměr oka
dráphřbetní trn

Lasvit

Lasvit je česká sklářská a designérská společnost, která inspiruje svět svımi dech beroucími skleněnımi instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel, stolního a nápojového skla a uměleckıch skleněnıch objektů. V Lasvitu se setkávají talentovaní umělci a rodí neotřelé nápady. Zakladatel společnosti Leon Jakimič řídí společnost s respektem ke sklářskım tradicím, ale také s nehynoucím nadšením pro moderní technologie a odvážné designy.

Lasvit navazuje na odkaz vıznamnıch českıch sklářskıch umělců jako byli například Stanislav Libenskı, Jaroslava Brychtová, René Roubíček, Vladimír Kopeckı nebo Bořek Šípek. V posledních letech přilákala firma také řadu zahraničních světově uznávanıch designérů a umělců jako jsou Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove.

Už od založení v roce 2007 se Lasvit drží své vize: přinášet krásu, štěstí a kus Česka zákazníkům z celého světa. Kreativním ředitelem Lasvitu je známı českı designér Maxim Velčovskı.