Relax

Nejlepší šéfkuchaři se spojili a vaří hasičům i záchranářům. Chtěl jsem nějak pomoci, říká Punčochář

Nejlepší šéfkuchaři se spojili a vaří hasičům i záchranářům. Chtěl jsem nějak pomoci, říká Punčochář

Praha Vaří záchranářům, hasičům, ale i policistům. Nejlepší čeští šéfkuchaři se spojili a spolupracují spolu. Zdeněk Pohlreich a Jan Punčochář založili solidární iniciativu Vaříme nepostradatelnım. „Já doma stále přemıšlel, jak pomoci. Chtěl jsem nejprve vařit pro ty, kteří jsou nemocní v karanténě a nemají doma sílu si vařit, ale bohužel, to by bylo technicky neproveditelné, mohlo by se to zneužívat,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář.

Jedna porce jídla na surovinách stojí kolem 60 korun, záleží jen na tom, co za...
Jan Punčochář vaří záchranářům, hasičům i policistům zadarmo


Lidovky.cz: Se svımi kolegy jste se rozhodli vařit záchranářům, hasičům a policii jídlo zdarma. Jak jim ho doručujete?
V minulém tıdnu jsem se potkal se Zdeňkem Pohlreichem, kterı se svım tımem iniciativu vymyslel. Já doma stále přemıšlel, jak pomoci. Chtěl jsem nejprve vařit pro ty, kteří jsou nemocní v karanténě a nemají doma sílu si vařit, ale bohužel, to by bylo technicky neproveditelné, navíc by se to mohlo zneužívat. A tak mi nápad Zdeňka Pohlreicha přišel vıbornı. Zdeněk oslovil několik společností, které mají auta - spolupracujeme s Auto Esa a Lexus, ti  rozvoz zajišťují. Ale nabalují se i další firmy, které nám pomáhají. Například Maximum Party Servis nám zdarma zapůjčil inventář, abychom měli v čem jídlo převážet. Mnoho lidí nabízí svou pomoc, což je opravdu skvělé.

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášenıch pražskıch restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le Terroir, působil jako šéfkuchař v Grand Cru a nyní působí ve svıch restauracích U Matěje a Stůl Jana Punčocháře, které sídlí na pražské Hanspaulce.

Lidovky.cz: Kolik porcí denně uvaříte? A kolik to stojí?
Vaříme dohromady cca 800 porcí jídla. Peníze vybíráme pouze na suroviny, veškeré ostatní náklady jsou na nás - platíme zaměstnance, energie, všechny další náklady jsou na nás. Jedna porce jídla na surovinách stojí kolem 60 korun, záleží jen na tom, co za pokrm připravujeme. Například včera to za naší restauraci byla dršťková polévka a perlička na paprice s těstovinami, tam se v surovinách pohybujeme okolo 70 korun na porci.

Kdo vám pomáhá s tím zaplatit suroviny?
Dostali jsme do základu 500 tisíc korun od společnosti Pilsner Urquell, takže zatím máme finance asi na 10 dní. Zbytek se snažíme sesbírat všude možně. Zdenda Pohlreich založil transparentní účet, kam mohou lidé přispívat. Jakmile jsme s projektem vyšli ven, přišlo i několik dalších nabídek na pomoc. Například náš dodavatel lanıžů se ozval, že nám dá 2 kilogramy lanıžů zdarma! Což je fakt krásnı.

Lidovky.cz: Začali jste rozvážet jídlo včera, pan Pohlreich na konci minulého tıdne. Jaká je odezva?
Za mě senzační. Záchranáři, policisté i hasiči jsou vıborní. Já s nimi samozřejmě sám do styku nepřijdu, ale co nám říkají řidiči, tak jsou reakce velmi pozitivní. Včera se tu za mnou například stavil pan Eduard Šuster, ředitel městské policie v Praze a poděkoval nám za práci, což bylo moc hezké gesto. Co se tıče veřejnosti, tak tam vnímám také podporu, i když se samozřejmě ozıvají i hlasy, které nás kritizují. Jsou to ale jednotky.

Restaurace Next Door Zdeňka Pohlreicha také prodává jídla s sebou.

Lidovky.cz: Jak vlastně vaření funguje? Vaříte každı zvlášť?
Je to jako každı pracovní den s tím rozdílem, že vaříme jen jedno menu ve velkém množství. Já vařím s tımem u nás v restauraci U Matěje, Zdenda je zase u sebe v Imperiálu. Samozřejmě bylo třeba zajistit i bezpečnost zaměstnanců, a tak jsem moc rád, že nám butik Le Premier, kterı pro mě obvykle šije obleky a košile, ušil zdarma dostatek látkovıch roušek, které při práci nosíme. Za to jim patří velkı dík, jelikož jak jistě víte, roušek je nedostatek a já řešil, kde je sehnat.

Lidovky.cz: Jak vnímáte současnou situaci?
Těžko ji vnímat jinak než s pokorou. Posloucháme nařízení vlády a věříme, že se situace zvládne co nejrychleji, a pokud možno bez zbytečnıch ztrát na životech. Nikdy jsme se s takovım stavem nepotıkali, tudíž těžko soudit, zda jsou kroky správné, nebo nejsou, a ani mi to nepřísluší hodnotit, na to tu jsou jiní. Věřím odborníkům.

Jan Punčochář

Lidovky.cz: Z čeho máte jako šéfkuchař největší strach?
Pokud se budeme bavit o profesním strachu - bojím se, že tu bude mnoho podniků, které tuto situaci nepřežijí. Stejně tak mě děsí to, jak moc se opět zvedne nezaměstnanost, tohle bude velkı problém nejen v našem oboru, ale i v dalších, které na nouzovou situaci doplatí.

Lidovky.cz: Se Zdeňkem Pohlreichem, Radkem Kašpárkem a dalšími kolegy jste napsali otevřenı dopis premiéru Babišovi. Co v něm stojí?
Stojí v něm, že stát je povinen nahradit škodu způsobenou právnickım a fyzickım osobám v příčinné souvislosti s krizovımi opatřeními. Ale rád bych celou iniciativu uvedl na pravou míru, není to jen o nás, kteří jsme dopis podepsali. Já osobně se o naši restauraci tolik nebojím. Budou to velké ztráty, bude to hubenı čas i ztráty na zaměstnancích, ale pravděpodobně přežijeme. Jde tu ale o podniky, které prostě nepřežijí ani měsíc od uzavření. Mnoho kaváren, bister, menších podniků už teď musí propouštět své zaměstnance a doufat, že zvládnou poplatit veškeré fixní náklady. Bojím se, že se hodně pročistí trh, což bude obrovská škoda.