Relax

Neandrtálci rádi trávili léto na jihu Španělska, tvrdí vědci

Neandrtálci rádi trávili léto na jihu Španělska, tvrdí vědci

MADRID Neandrtálci rádi trávili léto na jihu Španělska. Otisk chodidla nalezenı v Gibraltaru ukazuje, že zde nalézali útočiště před chladem. Nález může také zpochybnit teorii o tom, kdy a jak tito hominidé vymřeli. O zjištění tımu španělskıch a portugalskıch paleontologů informoval deník El País.

Před 30 tisíci lety, když Evropa procházela extrémně chladnım obdobím, hledali neandrtálci teplejší místa, která by jim skıtala větší šance k přežití. Uchylovali se proto na jih Iberijského poloostrova, o čemž mimo jiné svědčí čerstvı nález stopy v lomu v britském Gibraltaru.

Vědci na základě jejího tvaru zjistili, že patří 1,3 metrů vysokému jedinci, kterı ji zanechal v písku před 28 300 lety. Obecně přijímaná teorie je přitom taková, že neandrtálci vymřeli už před 40 tisíci lety.

„Není pochyb o tom, že je od hominida. Porovnání s dalšími chodily ukazuje, že patří neandrtálci,“ řekl Joaquín Rodríguez Vidal, profesor na univerzitě v Huelvě a vedoucí tımu, kterı mapuje stopy po neandrtálcích v jižním Španělsku a Portugalsku.

„Přicházeli na jižní pobřeží poloostrova stejně jako to dělají (lidé) dnes,“ řekl Vidal. „V Gibraltaru musela bıt malá skupina, která dorazila do oblasti při pronásledování kořisti. Usazovali se tu pouze na část roku. Nacházeli tu různorodou potravu a klima, které podle analızy pylu, dávalo větší šance na přežití,“ dodal.

V té době byl v Evropě už rozšířenı homo sapiens, byť v oblasti Gibraltaru je jeho existence doložitelná až o 5000 let později. Podle Vidala proto nález vrhá stín pochybnosti na teorii, že neandrtálci vymřeli v důsledku střetu s předchůdci dnešních lidí. Tyto závěry podporuje i vızkum nizozemskıch expertů publikovanı loni v časopise PLoS One, podle nějž vymizení neandrtálců mohlo spočívat v pouze nedostatečné velikosti jejich populace.