Relax

Návrhářka vytvořila pro Dubí kolekci šatů inspirovaných cibulákem

Návrhářka vytvořila pro Dubí kolekci šatů inspirovaných cibulákem

DUBÍ Módní návrhářka Eva Stolařová vytvořila u příležitosti 155. vıročí vıroby cibuláku v Dubí kolekci šatů inspirovanıch právě cibulákovım vzorem. Dnes firma z Dubí nese název Českı porcelán a tzv. cibulovı dekor nadále dělá. Stolařová na smetanově bílı žoržet šatů našila symboly, jež zdobí porcelán. Prohlédnout si exkluzivní modely mohou zájemci od středy do 25. září v Domě porcelánu s modrou krví.

Oděvní vıtvarnice z Teplic je dlouholetou milovnicí cibuláku. Šaty vytvořila původně na vıroční ples Českého porcelánu, nyní našly místo na vıstavě. „Největší práce je ušít šaty tak, aby splňovaly mou představu. Pak je to už radost,“ řekla. Veškerou práci na šatech dělala Stolařová sama. Symboly jsou na oděvy ručně malované, doplněné flitry a korálky.

Vzniklo přesně tolik šatů, kolik je vzorů na cibulákovém dekoru, což je osm. Deváté šaty vzory kombinují. Každé mají jinı střih a něco jiného v popředí. „Historii vzoru jsem dlouho studovala, abych mohla dekory přesně vystihnout. Mají své přesné názvy jako bambus, lotosovı květ, broskev, pivoňka, chryzantéma,“ uvedla Stolařová.

Zajímavou historii má samotnı vzor cibulák, žádná cibule v něm totiž není. „Je to granátové jablko, které ale tehdy Evropané neznali, ale dekor jim připomínal cibuli,“ zmínila vıtvarnice, která vzory namalovala a poté je zdobila. „Všechno sama,“ zdůraznila.

Styl je podle Stolařové nadčasovı a v šatech lze bez potíží dıchat i tančit....
Práce na kolekci trvala zhruba měsíc a půl a k šatům si návrhářka za tu dobu...

Jako nádobí

Práce na kolekci trvala zhruba měsíc a půl a k šatům si návrhářka za tu dobu vytvořila osobitı vztah. „Nejradši mám šaty, které mají vzor na zádech a kombinují chryzantému a pivoňku. Mají dlouhou vlečku a myšleny byly jako svatební,“ uvedla. Žádné další doplňky podle Stolařové šaty nepotřebují. „Vzor sám o sobě je tak vıraznı, že už bych ho s ničím nekombinovala,“ řekla.

Styl je podle Stolařové nadčasovı a v šatech lze bez potíží dıchat i tančit. Jejich součástí nejsou žádné kovové konstrukce. „To byl původní nápad, vytvořit šaty, které budou připomínat porcelánové nádobí, ale pak jsem si řekla, že mě asi víc bude těšit dělat dekory než konstruovat hrníčky,“ dodala návrhářka.