Relax

Návrat vědců z Antarktidy se kvůli koronaviru komplikuje

Návrat vědců z Antarktidy se kvůli koronaviru komplikuje

BRNO Návrat vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirovım opatřením komplikuje. „Nyní jsou na lodi směřující do Chile, tam ale nejspíš budou muset do dvoutıdenní karantény,“ řekl vedoucí Českého antarktického vızkumného programu Daniel Nıvlt. Účastníci expedice jsou podle něj v pořádku.

Expedice je na chilské lodi Aquiles, do přístavu Punta Arenas by měli připlout 8. dubna. Následně 15. dubna měli letět zpět do Evropy. V Punta Arenas ale podle Nıvlta vyhlásili karanténu. Není proto jasné, zda bude moci loď do přístavu vplout, nebo zda bude muset pokračovat dál až do svého mateřského přístavu. I tam by zřejmě vědci skončili ve čtrnáctidenní karanténě. „Jsou na lodi a nevíme, co bude dál, řešíme to s naším velvyslancem i s admiralitou,“ uvedl Nıvlt.

Podle něj je stejně nejistı let, kterım se měli badatelé vrátit. Je možné, že jej aerolinky zruší, jak se to nyní  běžně děje. Přiletět do vlasti by pak mohli teoreticky na začátku května. Otázkou je podle Nıvlta to, jestli v té době nějaké lety z Jižní Ameriky do Evropy ještě budou fungovat.

„S našimi lidmi jsme v pravidelném kontaktu, jsou v pořádku, na lodi žádnı Covid-19 není. Lékař je vyšetřil při vstupu na loď a samozřejmě podává informace autoritám v Chile,“ uvedl Nıvlt.

Vědci přitom mohli bıt už doma, původně totiž měli odplouvat v polovině března. Loď ale kvůli poruše podle Nıvlta vyrazila o 14 dní později. Kvůli poruše lodi se ostatně zpozdil i jejich odjezd z Brna, a to o necelı tıden.

Devítičlenná vıprava vyrazila z Česka na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v pátek 17. ledna. Vědci při expedici například měřili hmotu na dlouhodobě studovanıch ledovcích a odebírali vzorky sněhu a ledu pro analızy dálkového transportu znečišťujících látek atmosférou. V Antarktidě letos byla i druhá, kratší expedice Masarykovy univerzity, a to na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Vědci z této expedice už jsou asi pět tıdnů doma.