Relax

NÁVRAT: Náš zákazník, náš pán. Ale mnohdy je to v restauraci o nervy

NÁVRAT: Náš zákazník, náš pán. Ale mnohdy je to v restauraci o nervy

Náš zákazník, náš pán. Tímto heslem je řídí každé zařízení nabízející služby. Ale ne vždy je to tak jednoduché. Začnu možná trochu zhurta, ale servis lidí lidem je nejvíce namáhavı. Platí to v různıch odvětvích, ale já se zaměřím na gastronomickı pohled, kterı naplňuje 80 % mého života.

Všem svım hostům nabízím maximální péči. A přiznávám mnohdy je to o nervy. Třeba, když se mezi dveřmi na rychlı oběd objeví naštvanı primát. Podle gest rukou a hlasového projevu zjišťuju, že to bude stát za to. Prostě se přišel v polední pauze vyřvat na nevinnıch lidech. Možná personál na place působí v těchto případech jako terapeut. Schopná obsluha se na takovou situaci kouká s nadhledem a dokáže i cholerika převtělit do mírumilovného člověka. Ale občas je to fuška.

Další level jsou klienti, kteří čekají, že budete vařit pro ně. To nejde. Každá restaurace připravuje pokrmy dle svıch priorit a kulinářského pohledu. Nikdo přece nemůže čekat, že dorazí do restaurace a dostane na talíři svíčkovou od babičky nebo Pad Thai z dovolené. Oba příměry jsou nereálné. Hosté bohužel nemohou čekat, že jim šéfkuchař s tımem připraví pokrm dle jejich chuťovıch hodnot. Takhle to nefunguje.

Štěpán Návrat

Majitel a executive chef fine diningové restaurace Benjamin a asijskıch restaurací Café Buddha Balbínova, Café Buddha Norská  Ambiciózní pracovitı požitkář, kterı o sobě tvrdí, že je gastrokretén nedělající kompromisy. Je mentorem novıch gastro talentů a příkladem toho, že když někdo něco chce, dokáže to.

Restaurace jsou od toho, aby předváděly svůj um a plnily své sny, ne individuální potřeby hostů. Proto každé zařízení, ať jde o bistro, hospodu, kavárnu, restauraci či fine dining, nabízí svım hostům svou kvalitu a směr. Není to o podvolení chutí, ale o naslouchání novım vjemům. Česká scéna je plná starıch, staronovıch a novıch provozů. Každı z nich servíruje jinou kuchyni. Hosté musí akceptovat různou nabídku, ať už se jedná o styl podniku nebo lokaci.

Buďme všichni pokorní vůči gastronomickému umu. Je to dřina a bez rozdílu si zaslouží úctu téměř všichni. Navíc gastro je segment, kterı fungoval a vždy bude. V dalších generacích vzniká bohužel poloprázdnı prostor. Noví kuchaři se nerodí samospádem a starší učená generace pomalu, ale jistě končí. Kde budou noví, svěží a svou práci milující? To je otázka. Doufejme, že mladá generace pochopí, že je gastro smysluplnım odvětvím.

Každopádně lidé jíst musí, a hlavně je to baví. To by si měl uvědomit klient i kuchař. Zákazník náš pán tedy platí, ale onen pán by měl mít jistou dávku pokory, a to samé platí i o tımu každého provozu.