Relax

Národní galerii v Praze podpoří aukce absintu

Národní galerii v Praze podpoří aukce absintu

PRAHA Vıstavní a vzdělávací činnost Národní galerie (NG) Praha podpoří 9. září v paláci Kinskıch benefiční dražba limitované edice 50 lahví unikátního absintu Dubied. Obal nápoje oblíbeného mezi umělci, zejména malíři, bude opatřen autorskou etiketou grafického designéra Aleše Najbrta.

Projekt s názvem Absinthe Impressionist Edition umožní přítomnım hostům vydražit posledních deset lahví limitované edice Dubied Absint. Zbylıch 40 lahví se již draží v online aukci. Za NG o tom informovala Nikola Bukajová.

Vıstava Francouzskı impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard představuje unikátní sbírku francouzského umění z dánského muzea Ordrupgaard. Na vıstavě v paláci Kinskıch jsou zastoupeni především impresionisté jako například Claude Monet, Edgard Degas, Pierre Auguste Renoir, Alfred Sisley či Camille Pissarro a další. Vıstava se koná v paláci Kinskıch do 13. října 2019.

Benefiční aukce podpořená Nadací Via se uskuteční u příležitosti vıstavy Francouzskı impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard. Autorem projektu je kreativec a milovník umění Petr Václavek, kterı přišel s nápadem propojit umění impresionistů s absintem - adorovanım a i v určitıch historickıch údobích zatracovanım nápojem. Mléčně nazelenalı nápoj dotváří autenticitu atmosféry několika známıch portrétů a zátiší - Piják absintu Édouard Maneta, Angél Fernandéz de Soto od Pabla Picassa, Zátiší s absintem Vincenta van Gogha, Monsieur Boileau na obraze Henriho deToulouse-Lautreca dumající nad sklenkou absintu či L ?Absinthe pohledem Edgara Degase. Obdobnı motiv je i ve skice Augusta Renoira Le Moulin de Galette, prezentované na pražské vıstavě v paláci Kinskıch.

„(Absint) Pochází ze samotného úsvitu absintovıch dějin. Z doby, kdy svět dosud neobjevil Antarktidu, kdy Španělé prodávali Floridu Spojenım státům, kdy ve Francii vládl král Karel X., v Českém království František I., a kdy zbıvalo ještě přes třicet let do narození slavnıch umělců Henriho de Toulouse-Lautreca nebo Vincenta van Gogha,“ uvedl lihovarník Martin Žufánek.

Dubied Absint se vyrábí podle původní receptury z roku 1798 majora Dubieda, francouzského obchodníka s textilem. Žufánek získal od přímého potomka majora Dubieda, žijícího v Kanadě, dobovou účetní knihu obsahující zmínku o nákupu ingrediencí na vırobu absintu. Podařilo se mu tak rekonstruovat recept na jeho vırobu.

Ručně malované kaligrafické etikety vypracoval designér Najbrt bez nároků na honorář. Ambasadorkou projektu se stala zpěvačka a herečka Tonya Gravesová.