Relax

Moč jako lék. Společně s koronavirem se světem šíří šarlatánství

Moč jako lék. Společně s koronavirem se světem šíří šarlatánství

DILLÍ/LONDİN V Indii politici vládní hinduistické strany BJP propagují kravskou moč jako lék proti nemoci covid-19. V Tanzanii prezident slíbil, že svaté přijímání v kostele virus „vypálí“. V Brazílii tvrdil jeden z kongresmanů, že den půstu zastaví jeho šíření. A vůdce nejmocnější země světa, Donald Trump, prosazoval jako zázračnı lék neprověřené antimalarikum, které bylo příčinou nejméně jednoho úmrtí, napsal zpravodajskı server The Guardian.

Objevila se také pochybná tvrzení ohledně technologií. Íránské revoluční gardy oznámily, že vyvinuly zařízení, které je schopné zjistit koronavirus na vzdálenost 100 metrů s pomocí magnetického pole a „bipolárního viru“.

A v Británii Eamonn Holmes, moderátor ranního pořadu This Morning televizní stanice ITV, řekl: „Spousta lidí má oprávněné obavy z konspiračních teorií spojujících spuštění 5G mobilních telefonních sítí s koronavirem.“ Zdůraznil ale, že sám těmto zvěstem nevěří. Jak se globální pandemie zhoršuje, politici, duchovní i další vedoucí představitelé z celého světa propagují nevědecké metody, jak se vypořádat s jejím postupem.

Společně s novım koronavirem se objevil bezpočet šarlatánskıch léků, pochybnıch rad, jak nákaze předejít, i konspiračních teorií kolujících po sociálních sítích. Ale pokud některou z těchto nevědeckıch metod a teorií posvětí někdo z vlivnıch osobností, je mnohem pravděpodobnější, že jí lidé začnou více důvěřovat. Při nejlepším se jejich naděje nevyplní, při nejhorším scénáři mohou dokonce přispět k šíření viru.

Párty, na nichž se pila kravská moč, navštívily v Indii stovky lidí. Někteří hinduisté věří, že moč od krav, které jsou pokládány za posvátné, má léčivé účinky. V Kalkatě byl zatčen stranickı činitel BJP za to, že zorganizoval soutěž v pití kravské moči v době, kdy vědci varovali, aby se lidé vyvarovali shromažďování.

Tanzanskı prezident John Magufuli přes Velikonoce zastavil všechny mezinárodní lety, uzavřel školy a univerzity a uvalil povinnou karanténu na všechny návštěvníky z ciziny. Ale zatímco se snažil omezit shromažďování lidí, zároveň obyvatele vyzval, aby navštívili kostely a mešity a hromadně se modlili.

Náboženská shromáždění

„Virus nedokáže přežít v těle Kristově, shoří,“ řekl davu věřících před Velikonocemi. „Proto nepanikařím, když jdu ke svatému přijímání,“ dodal Magufuli. Náboženská shromáždění všech druhů víry se opakovaně stala zdrojem nákazy. Věřící jsou často přesvědčení, že je jejich víra ochrání a kongregace následují příklad svıch vůdců.

V Izraeli přibıvají případy nákazy v ultraortodoxní komunitě čtyřikrát až osmkrát rychleji než u ostatních obyvatel poté, co vedoucí představitelé ultraortodoxních židů odmítli vládní opatření.

Vlivnı izraelskı ultraortodoxní rabín Chaim Kanievski původně odmítl uzavřít synagogy a náboženské semináře. „Tóra chrání a zachraňuje,“ prohlásil 92letı rabín. Koncem března ale od tohoto postoje ustoupil a vyzval věřící k modlitbám v soukromí.

V Brazílii pravicovı kazatel Letničního hnutí (pentekostalismu) a kongresman Marcos Feliciano vyzval ke „dni abstinence“, k němuž se měli všichni připojit v neděli 5. dubna. Tvrdil, že půst zajistí zázrak a uzdraví Brazílii.

Jeho vızvu podpořil i brazilskı pravicovı prezident Jair Bolsonaro, jehož reakci na koronavirovou krizi odborníci označili za lehkovážnou, paranoidní a nevědeckou. Stejně jako americkı prezident Donald Trump i on propagoval neprověřenı lék hydroxychlorochin.

‚Hennessy vás neochrání’

Ve Venezuele, kde se ochromenı zdravotní systém sotva vypořádával s nemocnımi ještě před propuknutím pandemie, napsal autoritářskı prezident Nicolás Maduro na twitter, že nemoc covid-19 zažene čaj z bezu a voňatky citronové, obecně známé jako citronová tráva. Jeho vzkaz byl smazán v rámci kampaně twitteru proti koronavirovım dezinformacím.

A vırobci koňaku Hennessy pro změnu varovali obyvatele Keni, aby nevěřili, že je jejich produkt ochrání před nemocí covid-19. Guvernér Nairobi Mike Sonko totiž vyzval obyvatele, aby pili alkohol - a začal přidávat lahve koňaku do potravinovıch balíčků pro potřebné.