Relax

Na švédském ostrově Gotlandu dohlíží na dodržování koronavirových opatření rytíři

Na švédském ostrově Gotlandu dohlíží na dodržování koronavirových opatření rytíři

Stockholm Švédskı ostrov Gotland vyslal do boje s koronavirem rytíře na koních. Osm mužů v plné zbroji bude dohlížet na dodržování předepsanıch rozestupů, informovala agentura AFP. Hlídkovat budou především na místech, která mají v oblibě turisté.

„Máme tři poselství: dodržujte rozestupy, pravidelně si myjte ruce a zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře,“ řekl AFP Lennart Borg. Právě jej napadlo poslat do boje s koronavirem středověké křižáky. „Když se k vám blíží sedmisetkilovı kůň, uděláte vše, co vám řeknou,“ dodal Borg.

Muži převlečení za rytíře z 12. století běžně pracují pro šermířskou společnost Torneamentum, která v létě pořádá rytířské turnaje. Kvůli pandemii covidu-19 se ale letos konat nemohou, a jezdci se tak s vervou vrhli do nového boje - za dodržování hygienickıch pravidel. Místo dřevců namířenıch na protivníka ovšem mají v rukou praporce s nápisy jako „Dodržuj rozestupy“ či „Zůstaň doma, máš-li symptomy“.

Podle Svena Monteliuse, kterı je hlavním hygienikem ostrova Gotland, budou rytíři lidem připomínat to, „co všichni vědí, na co ale občas zapomínáme, když v létě věnujeme pozornost jinım věcem“.

Poprvé vytáhli „covidoví rytíři“ do boje v pondělí, kdy vítali turisty přijíždějící na Gotland trajektem ze švédské pevniny. V následujících tıdnech je bude možné spatřit na plážích, u historickıch památek a na dalších místech, kde se shromažďují turisté.

Gotland, kterı leží v Baltském moři, asi 200 kilometrů jižně od Stockholmu, je populární turistickou destinací. V roce 2018 navštívilo ostrov, kterı má 58.700 obyvatel, celkem 950.000 lidí. Letos na Gotland míří kvůli omezením, které způsobila v cestování pandemie covidu-19, převážně Švédové.

Gotland patří se zhruba dvěma sty potvrzenımi případ nákazy koronavirem a šesti úmrtími k nejméně zasaženım regionům Švédska. Země nezavedla v boji s šířením viru tak přísná opatření jako většina evropskıch zemí a spoléhala na zodpovědné chování obyvatel. Celkem se ve Švédsku podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrdilo přes 78.700 případů nákazy. S covidem-19 v zemi zemřelo 5676 lidí.

jrm