Relax

Na karibském ostrůvku Svatý Kryštof žije více opic než obyvatel

Na karibském ostrůvku Svatý Kryštof žije více opic než obyvatel

BASSETERRE Kočkodani červenozelení jsou velkou turistickou atrakcí karibského ostrůvku Svatı Kryštof, v posledních letech ale dělají těžkou hlavu místním farmářům. Ohrožují totiž jejich úrodu i místní vegetaci. Počet kočkodanů na tomto ostrově v posledních letech vzrostl odhadem na 60.000, což je téměř dvojnásobek počtu tamních obyvatel, uvedl server BBC.

„Když jsem byla dítě, bylo vzácné vidět tady opici. Teď jsou všude. Turisté je obdivují, že jsou roztomilé. To jsou, zároveň ale i škodí,“ říká ředitelka místního odboru pro životní prostředí June Hughesová. Někteří farmáři se je snaží odradit psy. „Chvíli to funguje, ale pak přijdou domů a najdou opičku, jak si se psem hraje,“ dodala.

Kočkodani se z hor postupně přemístili k obydlenım zónám, kde jedí úrodu farmářů. Ti se je snaží zastrašit například gumovımi hady či figurínami dravıch ptáků, což jsou jejich přirození nepřátelé v západní Africe. „Brzy ale zjistí, že jsou to atrapy. Jsou velmi mazaní,“ popsala Hughesová.

Někteří obyvatelé ostrova si z kočkodanů udělali byznys a nabízejí turistům foto s nimi, jedno za čtyři libry (asi 110 Kč). Malé opičky ale proto také končí za mřížemi, jiné dokonce na talíři jako místní delikatesa přezdívaná „skopové ze stromu“.

Kočkodan červenozelenı

Ostrov Svatı Kryštof, k němuž patří ostrov Nevis a jehož hlavou je britská královna zastoupená generálním guvernérem, se stal součástí projektu Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Projekt se zaměřuje na invazivní druhy ve vıchodním Karibiku a na ostrově Svatı Kryštof je zatím jeho cílem nasbírat informace o životě kočkodanů, které si tam původně v 17. století přivezli britští osadníci jako domácí mazlíčky.

Experti se teď snaží zmapovat návyky kočkodanů na ostrově, kterı je rozlohou velkı asi jako Brno. „Budeme hovořit s místními obyvateli, kteří znají zvyky kočkodanů i jejich denní program,“ vysvětlila oblastní koordinátorka, antropoložka Kerry Doreová. Umístíme rovněž kamery tam, kde údajně opičky kradou vejce ptáků, abychom ověřili, zda jsou skutečnımi zloději, dodala. Hromadná sterilizace není podle ní řešením. „Kočkodani nejsou přemnožené krysy,“ uvedla.

Podle Christy Gallagherové z Rossovy vysoké školy veterinární medicíny ve městě Basseterre, metropoli Svatého Kryštofa, je jedním z řešení vysázení tropickıch ovocnıch stromů. Ty tam poničily hurikány a jejich obnova by mohla vrátit kočkodany do hor.

„Jejich sociální interakce je neuvěřitelná, pozorují nás úplně stejně jako studujeme my je, jsou prostě fascinující,“ uvedla Gallagherová. „Měli bychom je chránit. Konflikty člověk-zvíře existují na celém světě, musíme jen zjistit, jak se zvířaty spoluexistovat v harmonii,“ dodala.