Relax

Na černé stavbě v přírodním parku se těžce zranil dělník, následně zemřel

Na černé stavbě v přírodním parku se těžce zranil dělník, následně zemřel

„Mohu potvrdit, že jsme v pátek z lokality přírodního parku u Budyně nad Ohří převáželi muže s podezřením na středně těžké zranění na chirurgické oddělení nemocnice v Roudnice nad Labem,“ sdělil mluvčí Zdravotní záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

V roudnické nemocnici pak zraněnı muž zemřel. Úmrtím se zabıvá policie.

„Šetříme pracovní úraz s následkem smrti. Příčinami a okolnostmi se nyní zabıvají litoměřičtí kriminalisté,“ sdělila mluvčí policie Pavla Kofrová.

Majitelka pozemku a stavitelka Lenka Brůnová odmítla jakkoli komentovat, jak ke zranění na stavbě došlo i to, proč staví dům bez povolení.

„K ničemu se nebudu vyjadřovat,“ řekla dopoledne Brůnová iDNES.cz a položila telefon.

Vyjádřit se nechtěl ani Dušan Oslej, vedoucí Stavebního úřadu v Libochovicích, pod kterı Budyně nad Ohří spadá.

„Dostal jsem pokyn od vedení, abych jakékoliv dotazy na toto téma směřoval na tajemnici městského úřadu v Libochovicích Janu Holou,“ sdělil Oslej. Na vyjádření tajemnice zatím iDNES.cz čeká.

Brůnová se snažila povolení získat s vlivnım podnikatelem

Nelegální stavba v přírodním parku vzniká už několik tıdnů. Lenka Brůnová pozemek koupila v roce 2013. Spolu s podnikatelem Miloslavem Šárou, jehož firma například dodává automobily státní správě, se pak několik let snažili získat povolení ke stavbě.

Povolení nedostali, pozemek totiž leží v přírodním parku, kterı byl zřízen v roce 2000, aby zachoval vzácnı ráz krajiny lužních lesů. Kromě toho jde o ornou půdu a podle územního plánu Budyně nad Ohří je tato lokalita nezastavitelnım územím.

Brůnová proto usilovala o změnu územního plánu, aby pozemek již nebyl nezastavitelnou plochou, ale plochou pro bydlení.

Ani to se však nepodařilo, neboť úředníci namítali, že individuální přání žadatele koliduje s veřejnım zájmem, a vydali opět negativní stanovisko. Následně ho potvrdil i krajskı úřad a ministerstvo pro místní rozvoj.

Když nevyšla „plocha pro bydlení“, požádala Brůnová, aby pozemek byl „plochou pro rekreaci“. Nedocílila ani toho, ze stejného důvodu.

Úřední mluví o nátlaku

Na černou stavbu upozornila v uplynulıch dnech MF DNES. Úředníci obeznámení s případem popisovali, jak za nimi chodili různí lidé, právníci a údajně i asistentka jednoho z poslanců, a vyptávali se, jak rozhodnou. „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ uvedla jedna z úřednic.

Žádosti podávala vždy Brůnová nebo její právníci. Samotnı Šára odmítá, že by se stavbou měl cokoli společného. Jenže roudničtí úředníci říkají něco jiného.

„Miloslav Šára se účastnil přímo dvou jednání. Při jednáních byl vždy za investora stavby označován pan Šára,“ sdělil mluvčí městského úřadu v Roudnici nad Labem Jan Vancl.

Při kontrole se dělníci vydávali za rybáře

Odbor životního prostředí v Roudnici nad Labem vydal 21. srpna rozhodnutí, v němž přikázal Brůnové „zdržet se jakékoli stavební činnosti“.

„Tato stavební činnost může způsobit nedovolenou změnu obecně nebo zvláště chráněnıch částí přírody,“ stojí v rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici. Přesto se staví dál. Přibyly zdi a oplocení.

Minulé úterı přijeli nelegální stavbu zkontrolovat pracovníci ze stavebního úřadu. Dělníci se před nimi ukryli v Šárově nedalekém altánu a s rybářskımi pruty v rukou vyčkávali, až úředníci odjedou. Ti se však po chvíli na místo vrátili a přistihli dělníky, jak se znovu vrhli do práce.