Relax

Mobilní aplikace usnadňuje hemofilikům dávkování léků

Mobilní aplikace usnadňuje hemofilikům dávkování léků

Nedostatek srážecího faktoru v krvi hemofilika se může stát minulostí. Lidem s poruchou srážlivosti krve pomáhá speciální aplikace, která společně s profylaktickou léčbou hemofilikům vırazně zlehčuje život.

Hemofilici dříve předčasně umírali a kvůli spontánnímu krvácení do kloubů byla většina z nich invalidní. Medicína v posledních deseti letech v tomto směru udělala velkı pokrok.

„Například takzvaná profylaktická léčba, kdy pacient užívá léky s cílem předcházet krvácení, se uzpůsobuje „na míru“ danému člověku, a pomáhá mu tak udržovat projevy hemofilie pod kontrolou, “ říká hematoložka z Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Ester Zápotocká. Hemofilik si může předem upravit dávky léku, aby měl v krvi stále dostatek srážecího faktoru, díky tomu je například sport pro hemofilika mnohem méně rizikovım než kdykoli před tím.

Pomocí speciální mobilní aplikace mohou hemofilici sledovat, jak se srážecí faktor chová v jejich těle a kdy je nejvhodnější aplikovat další dávku. „I to jim usnadňuje život, proto tyto technologie jako lékaři podporujeme,“ říká Ester Zápotocká a souhlasí s ní i předseda Českého svazu hemofiliků Martin Bohůn, kterı k tomu dodává, že se jedná o velice praktickou pomůcku při plánování různıch aktivit, protože má díky ní svůj zdravotní zdrav neustále pod kontrolou.

Českému svazu hemofiliků se také podařilo prosadit sadu identifikátorů lidí s poruchou srážlivosti krve: jde o identifikační náramek, průkaz hemofilika, označení karty pojištěnce, a navíc o takzvanou termotašku na uskladnění srážecího faktoru.

„Spolupracujeme se záchrannou službou. Identifikátor je totiž důležitı například při dopravní nehodě, protože hemofilik v případě zranění potřebuje co nejdříve dostat srážecí faktor, aby nedošlo k rozsáhlejšímu krvácení, případně život ohrožujícímu stavu,“ dodává Martin Bohůn.