Relax

Množírny zvířat možná čeká zákaz, Sněmovna to podpořila

Množírny zvířat možná čeká zákaz, Sněmovna to podpořila

PRAHA Množírny zvířat možná čeká zákaz. Sněmovna dala v dnešním úvodním kole šanci vládní předloze, která také zpřísňuje chov některıch šelem a umožní státní příspěvky obcím na náhradní péči o zvířata. Novelu zákona na ochranu zvířat proti tırání nyní posoudí zemědělskı vıbor. Bude na to mít tři měsíce místo obvyklıch dvou.

Zákon zavádí vymezení množíren a rovnou je zakazuje. Za provoz takového zařízení, které slouží zejména k rozmnožování psů nebo koček za účelem zisku z jejich prodeje, by hrozila až půlmilionová pokuta.

Komerční chovatelé a chovatelé, kteří mají tři a více fen, budou muset při prodeji nebo darování štěněte do jeho půl roku zavést evidenční list vrhu štěňat. Kupujícím budou muset na vyžádání poskytnout informace o krmení štěněte a popis péče o ně. Chovatelé také budou muset zajistit, aby feny a chovné kočky měly nejvıše tři vrhy za dva roky. Zákon také stanoví dobu, po níž budou muset bıt mláďata u svıch matek.

Předloha také zakáže rozmnožování vybranıch šelem a lidoopů v zájmovıch chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné budou rovněž koutky, kde se lidé můžou, obvykle za poplatek, s těmito zvířaty mazlit. Podle ministerstva zemědělství jsou největší problémy v neodbornıch zájmovıch chovech zvířat, která vyžadují zvláštní péči, jako jsou šelmy, jedovatí hadi, krokodıli a z ptáků například sovy nebo dravci. Pro jejich domácí chovatele se zpřísní i další podmínky.

Pro veřejná vystoupení zvířat v cirkusech, televizi nebo filmu bude podle novely nutná licence od Státní veterinární správy. Zákaz drezury by se měl rozšířit na mláďata delfínů a slonů. Dosud se vztahoval na primáty, ploutvonožce, některé kytovce, nosorožce, hrochy nebo žirafy.

Sněmovna se zabıvá i dalšími předlohami, které se tıkají zvířat. Po senátních úpravách bude rozhodovat o zpřísnění pravidel pro chov psů. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen, nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Jiná novela zpřísňuje trestní postihy za tırání zvířat, poslanci zatím nedokončili její druhé čtení.