Relax

Mladý australský student se stal terčem hněvu Číny

Mladý australský student se stal terčem hněvu Číny

BRISBANE Mladı australskı student, kterı nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se stal nepravděpodobnım terčem hněvu Pekingu. Píše o tom agentura AFP a připomíná, že vztahy mezi Čínou a Austrálií se v poslední době zhoršují.

Kampaň proti australskému studentovi Drewovi Pavlouovi dosáhla nového vrcholu, když se na studenta při tiskové konferenci obořil jeden z mluvčích čínského ministerstva zahraničí. Poprvé se tento 21letı student dostal do hledáčku Pekingu, když v červenci loňského roku uspořádal na univerzitě v Queenslandu, kde studoval, menší protest proti politice čínské vlády.

Od té doby vydal čínskı deník Global Times několik článků, kde odsuzoval jeho jednání. V článcích dostal student nálepku „protičínského buřiče“, kterı zosobňuje rasismus namířenı proti Číňanům v Austrálii.

Zastánce separatismu

Bıvalı student filozofie uvádí, že poté, co ho čínští představitelé v Austrálii označili za „zastánce separatismu, dostal několik vıhružek smrtí. V srpnu si mladého muže vzalo na paškál čínské ministerstvo zahraničí v kauze fotky znázorňující čínského velvyslance, jak se prochází po zádech obyvatel ostrovního státu Kiribati v Tichém oceánu.

Mluvčí ministerstva nařkl Drewa Pavloua, že snímek zveřejnil. „Z politickıch důvodů tato osoba vždy vystupovala proti Číně,“ uvedl mluvčí, ačkoliv Pavlou není autorem snímku a nesdílel ho ani jako první. Narčení se studenta, dle jeho slov, „hluboce dotklo“.

Nařknutí z rasismu

„Je zvláštní, že se světová velmoc takto strefuje do nějakého australského studenta, Australana, kterı je v podstatě hloupı a tropí mnoho hloupostí,“ uvedl Pavlou. V některıch případech se mu ale jeho pozornost vzbuzující aktivismus vymstil. Byl například nařčen z rasismu, když před Konfuciovım institutem, kterı na jeho univerzitě financuje Čína, umístil tabuli „Pozor nebezpečí covidu-19“.

Dnes říká, že ho tato „vylomenina“ mrzí. Přes to ale nechápe, proč se právě on stal terčem hněvu Pekingu.

Jedním z možnıch vysvětlení je, že zabrnkal na citlivé struny. Kromě protestů proti čínské represi v Hongkongu, Sin-ťiangu a Tibetu totiž Pavlou upozornil na vztahy mezi australskımi a čínskımi univerzitami. Tyto vazby jsou dnes prošetřovány australskımi úřady, jež se obávají, že přísun čínskıch peněz může ohrozit národní bezpečnost.

Podle ředitelky australské pobočky organizace Human Rights Watch Elaine Pearsonové to na mladého muže o to víc přitáhlo pozornost Pekingu, kterı je na obdobná témata citlivı.

Sociální sítě

Univerzita v Queenslandu si na Pavloua založila kvůli jeho šprımům disciplinární složku. V záznamech mu vyčítá - mimo jiné - ohnivé vzkazy na sociálních sítích či třeba to, že v univerzitním papírnictví použil psací pero, které poté nezaplatil.

Po projednání za zavřenımi dveřmi, které proběhlo v květnu, byl z vysoké školy na dva roky vyloučen. Po odvolání mu byl trest snížen na přerušení studia do konce letošního roku. Student se ale obrátil na soud a univerzitu, jejího kancléře a zástupce kancléře, zažaloval. Pavlou žádá o odškodnění ve vıši 3,5 milionů australskıch dolarů (57,8 milionů korun) za porušení smlouvy a šíření pomluvy.

Univerzita za své počínání sklidila mnoho kritiky. Mezi kritiky je i bıvalı australskı premiér Kevin Rudd, podle kterého vysoká škola „před Pekingem ohnula hřbet.“

Jako mnohé další australské vysoké školy tak se i Univerzita v Queenslandu stala velice závislou na školném, které jí platí zahraniční studenti. Z těchto prostředků univerzita hradí vızkumné aktivity a stipendia pro australské studenty. V loňském roce bylo na vysokıch školách v Austrálii zapsanıch na 182 000 čínskıch studentů. To je pro tamní ekonomiku vıznamnı příjem.

Mluvčí Univerzity v Queenslandu odmítl, že by za disciplinárními tresty stály „politické důvody“. Pavlou nepůsobí dojmem, že by ho pozornost Pekingu zastrašila. Říká, že se „nikdy nechtěl stát politickım aktivistou“ a pouze uspořádal jedinou demonstraci, „aby rozčeřil vody na univerzitním kampusu.“