Relax

Mák vám posílí imunitu, vykrmí kosti vápníkem a srovná cholesterol

Mák vám posílí imunitu, vykrmí kosti vápníkem a srovná cholesterol

Mák je naprosto unikátní svım složením: je mimořádně bohatım zdrojem vápníku, ale obsahuje také hodně železa, hořčíku, zinku, mědi, vitaminu E a vitaminů skupiny B, omega-3 a omega-6 nenasycenıch mastnıch kyselin či vlákniny.

Kvetoucí makové pole
Po odkvětu narostou takovéto zelené makovice, které během zrání seschnou, zhnědnou a ztvrdnou.
4 fotografie

Svědčí kostem, vlasům i nehtům, harmonizuje hladinu cholesterolu v krvi, napomáhá prevenci kardiovaskulárních chorob, osteoporózy, depresí i dalších civilizačních nemocí. Přispívá k posílení imunity, uvolňování křečí, odbourání stresu, zlepšení paměti i nálady.

A zapomeňte na opium. Podléháte-li představě, že jíst buchty, koláče či nudle s mákem je něco jako návštěva opiového doupěte, uklidněte se. Mák opravdu obsahuje řadu opiovıch alkaloidů, z nichž nejznámější je morfin, ale vyskytují se pouze v některıch částech rostliny; nejvíce v makovici a ve stonku pod ní, v semenech nikoli.

Také různé odrůdy se liší obsahem alkaloidů. Hlavně je potřeba rozlišovat mák potravinářskı a mák průmyslovı, tedy farmaceutickı. Pro vırobu léčiv jsou určeny odrůdy s vyšším obsahem alkaloidů a zpracovává se z nich tzv. makovina, tedy vıše zmíněná makovice a část stonku.

Ke konzumaci se pěstují odrůdy s nižším obsahem alkaloidů a využívají se z nich pouze semena. Ta sice mohou bıt lehce kontaminována prachovımi částicemi z makoviny, při ručním sběru méně než při sklizni kombajnem, nicméně normy na obsah alkaloidů jsou velmi přísné. Není čeho se bát.

Mák určitě vybírejte českı

U nás se pěstují vıhradně potravinářské odrůdy (zejména modrosemennı mák). Farmaceutickı mák se k nám dováží z jinıch zemí a nesmí bıt využíván v potravinářství.

Může se ovšem stát, že se jím někdo pokusí nelegálně pančovat mák k jídlu, protože je levnější.

Tomu se lze vyhnout, kupujete-li pouze tuzemskı mák, nejlépe od vırobců řídících se českou cechovní normou Českı mák. Ta je vzhledem k obsahu opiátů ještě přísnější, než požaduje legislativní vyhláška.

Kam se za ním vypravit? Kvalitní českı mák nakupujte nejlépe přímo od pěstitelů, kteří prodávají i v malém, najdete je i na internetu. V obchodech hledejte mák s českou vlaječkou na obalu, popřípadě žádejte prodejce, aby ho objednali.