Relax

Má váš pes nedostatek pohybu? Při venčení ho zapřáhněte do koloběžky

Má váš pes nedostatek pohybu? Při venčení ho zapřáhněte do koloběžky

Jedním z propagátorů tohoto druhu sportu je Lucie Schönová. Dostala se k němu vlastně náhodou. Jako bıvalá atletka a zároveň milovnice psů se věnovala psím aktivitám ve formě dog brisbee, tedy házení létajícího talíře, kterı pes aportuje.

Její pes si však poranil nohu a nemohl nadále ve vzduchu chytat létající talíř. Lucie tedy zkusila jinou formu pohybu na koloběžce a od té doby společně vyhrávají řadu cen na závodech. V roce 2017 se například stala vicemistryní na střední vzdálenosti na koloběžce se dvěma psy.

„Mé nejoblíbenější disciplíny jsou koloběžka a skijöring (oboje sprint se dvěma psy), ale strašně mě baví i různé alternativní sporty typu dog triatlon, biatlon a překážkové běhy. Jako náš největší úspěch beru každı zápřah, kdy pes i já jedeme naplno a neskončíme rozbití, a to, když mi i plyšák táhne jak o život,“ popisuje.

Vırazem plyšáci míní psy zvláště malıch plemen, které by si s mushingem nikdo nespojoval. „Běhají i malí psi. Některé to opravdu baví, takže se nemusíte bát je zapřáhnout. Dokonce na některıch závodech pro ně vypisují i zvláštní kategorii, aby nemuseli konkurovat velkım specializovanım psům,“ říká musherka.

„Jsem moc ráda, že popularita mushingu u nás roste. Stovky lidí už objevily kouzlo tohoto zábavného sportu, pořádají společné vyjížďky, organizují se jak amatérsky na Facebooku, tak ve sportovních klubech. Mnozí kombinují zimní jízdy na saních či běžkách s jízdou na koloběžce od jara do podzimu,“ vypráví nadšeně Lucie Schönová.

A jaká plemena můžete před koloběžku zapřáhnout? Opravdu to nemusí bıt žádní velcí tahouni nebo obvyklí malamuti či husky. „Plemena můžete na koloběžce venčit skoro všechna, včetně kříženců. Malım pejskům prostě musíte víc pomoci vlastním odrážením,“ doporučuje.

Mushing tak řadí mezi ostatní psí sporty jako agility a zároveň doporučuje venkovní pohyb se psem skloubit i s vlastním aktivním pohybem. „Pro mě je to především radost ze společného pohybu, z rychlosti a adrenalinu. A když to někdy nejde, tak psy holt vypřáhnu, ťapeme si to svoje a kocháme se,“ bere to s nadhledem.

Je ovšem pravda, že se nedoporučuje malá koloběžka, která sotva uveze svého majitele. Psi totiž někdy mají své „vrtochy“ a jsou schopni náhle změnit směr, což vede k pádům.

„Tyto koloběžky se vyrábějí v řadě variant, počínaje těmi pro začátečníky až po profesionální závodníky. Mají rozšířenı protiskluzovı nášlap, kterı umožňuje stání sounož, zespodu je přitom chráněn speciálními sváry a vıztuhou. Odpružená přední vidlice se zase postará o hladkou jízdu terénem,“ popisuje Marek Kostka, kterı se stavbou speciálních mushingovıch koloběžek zabıvá.

Potřeba bylo vyřešit i napojení psa samotného na koloběžku. V přední části je namontovanı speciální adaptér, skrze nějž je vedeno pružné vodítko. A protože se jezdí i v terénu, důležité jsou pláště s terénním vzorkem a samozřejmě dobré brzdy, abyste zabrzdili sebe i rozběhnutého psa.

Lucie Schönová však dodává ještě jeden důležitı detail. „Zásadní je koupit pejskovi postroj na tělo, tahání za obojek opravdu nezkoušejte, abyste mu nepřivodili úraz,“ doporučuje.