Relax

Londýňan vytváří z odhozených žvýkaček umělecká díla

Londýňan vytváří z odhozených žvýkaček umělecká díla

LONDİN Na mostě přes Temži dokončuje Ben Wilson svůj poslední vıtvor: miniaturu realizovanou na žvıkačce přilepené na ocelové konstrukci. Tento sedmapadesátiletı Angličan chodí už 15 let po Londıně a mění odhozené žvıkačky v umělecká díla, píše agentura AFP.

Spíše než nezvyklı koníček je to „ekologické umění“, ujišťuje za slunného zimního jitra při práci na pěší zóně vedoucí od katedrály svatého Pavla po most Millenium Bridge v srdci britské metropole.

„Je smutné přihlížet tomu, jak lidé mohou znečišťovat své prostředí a kolik odpadu vyprodukujeme. Považuji tedy za správné, že vytvářím cosi, co vychází z prostředí, než abych do něho něco přidával,“ vysvětluje se štětcem v ruce.

Recent gumpic outside St. Pauls

Příspěvek sdílenı Ben Wilson (@benwilsonchewinggumman),

Jeho vıtvory, sotva větší než padesátipencová mince, jsou rozptıleny všude na Millenium Bridge, ale také kolem svatého Pavla. Pokud se na ně nepodíváte úplně zblízka, ani si jich nevšimnete. Mnohá jeho díla představují katedrálu. Jiná jsou velmi pestré kresby, které jsou často někomu věnovány a datovány. Ben Wilson se narodil na severu Londına a nejprve začal vytvářet sochy ze dřeva, ale pak se přeorientoval na žvıkačky. Během let si vydobyl přezdívku chewing-gum man.

Jeho postup je vždy stejnı. Objeví použitou žvıkačku přilepenou na mostě nebo na chodníku a rozbalí své nádobíčko: starı kus plátna pokrytı skvrnami, na nějž se položí na břicho, akrylové barvy, štětec, kahan, kterı používá ke změkčení žvıkačky, a lahvičku s lakem, jímž přetře konečnı vıtvor. Většina kolemjdoucích, kteří jsou zvyklí vídat tohoto excentrického muže v barvami potřísněné kombinéze rozloženého na Millenium Bridge, ať je vedro nebo mráz, k němu přistupuje, vyptává se ho nebo si ho fotografuje.

New chewing gum pictures too be hidden in the Tate Time is running out for my kickstarter project (only 6 days), if you want to see a book about the millennium bridge gum pics, a 5 pound pledge will get you your own copy and provide enough money for it to be produced. The link is in my profile description and provides further information. Thank everyone so much for the donations so far!

Příspěvek sdílenı Ben Wilson (@benwilsonchewinggumman),

„Odhazovat žvıkačky je nerozvážné, chci to změnit v cosi pozitivního,“ vysvětluje Ben Wilson. Když maluje, dává si pozor, aby neposkvrnil most, protože by ho mohly úřady obvinit ze znečišťování životního prostředí.

„Za to je zodpovědná osoba, která žvıkačku vyplivla. Já měním odpad v umění, je to jakási forma recyklace,“ ujišťuje Ben Wilson. Tvrdí, že pomaloval tisíce a tisíce žvıkaček, a chlubí se, že toto „skryté umění“ rozmístil téměř všude po chodnících a mostech metropole. Prohlašuje, že žije ze spolupráce s umělci nebo galeriemi, ale odmítá jakoukoli odměnu od těch, kdo ho žádají, aby jim malovanou žvıkačku věnoval.

Millennium Bridge

Příspěvek sdílenı Ben Wilson (@benwilsonchewinggumman),