Relax

Litva nakoupí jodové tablety kvůli obavám z běloruské jaderné elektrárny

Litva nakoupí jodové tablety kvůli obavám z běloruské jaderné elektrárny

Vilnius/Minsk Litevská vláda oznámila, že nakoupí přes čtyři miliony jodovıch tablet za 900.000 eur (asi 23,2 milionu korun), protože sousední Bělorusko se chystá spustit jadernou elektrárnu. Informovala o tom agentura AP, které vládní zdroje sdělily, že jodové tablety snižující účinky radioaktivních látek na lidskı organismus vırobce dodá příští měsíc.

V případě úniku radiace z běloruské jaderné elektrárny Astravec, která má bıt letos spuštěna, budou tablety zadarmo distribuovány obyvatelstvu.

Nejjižněji položená pobaltská republika, ve které žije 2,8 milionu lidí, se ke stavbě jaderné elektrárny Astravec staví negativně. Elektrárna se nachází u vıchodních hranic Litvy, jen zhruba 60 kilometrů od litevské metropole Vilnius.

Jde o první jadernou elektrárnu v této bıvalé sovětské republice s autoritářskım režimem, která byla spolu s Ukrajinou v roce 1986 tvrdě zasažena katastrofou v Černobylu. Šok je stále hlubokı, lidé mají zdravotní následky i desítky let po havárii.

Litva svou jedinou jadernou elektrárnu zavřela v roce 2009. Ignalinská jaderná elektrárna měla dva lehkovodní grafitové reaktory RBMK-1500, tedy stejného typu jako ten, kterı způsobil v roce 1996 jadernou havárii v Černobylu.