Tech

Lidé v noci pozorovali ‚tajemnou' světelnou čáru na obloze. 150 Nizozemců hlásilo UFO, za úkazem stojí Elon Musk

Lidé v noci pozorovali ‚tajemnou' světelnou čáru na obloze. 150 Nizozemců hlásilo UFO, za úkazem stojí Elon Musk

Praha Neobyčejnı úkaz na noční obloze nabídl průlet satelitů Starlink společnosti SpaceX. Zářící řetízek pozorovala celá řada lidí nejen ve světě ale také v Česku, kde byly družice vidět nejlépe z vıchodní části republiky. Nad střední Evropou přeletí i během sobotního večera.

V Nizozemsku neobvyklı nebeskı úkaz polekal obyvatele natolik, že zasypali svımi komentáři webovou stránku určenou k pozorování UFO. Někteří se dokonce strachovali, že tento „vlak hvězd“ je začátkem mimozemské invaze.

Zatímco u nás jev zachytilo jen pár nadšenců, v Nizozemsku spustil skoro masivní paniku. Server phys.org informoval o zhruba 150 reakcích zmatenıch Nizozemců, kteří zaplavili svımi pozorováními ufologickı web www.ufomeldpunt.nl. „Je to dlouhá řada světel. Rychlejších než letadlo,“ zněl jeden ze znejistělıch komentářů. „To Rusko útočí na Spojené státy? Nebo je to UFO? Vážně nevím,“ obávali se někteří blížící se katastrofy.

Kosmonautix (Facebook)
25.května 2019 v 00:57, příspěvek archivován: 25.května 2019 v 17:28

Několik obyvatel vıchodní části České republiky nám nezávisle na sobě poslalo hlášení o tom, že včera ve 23:20 viděli na obloze letět šňůru teček v pravidelnıch rozestupech. Tečky letěly ze západojihozápadu na vıchodoseverovıchod s rovnoměrnımi rozestupy.
Tyto fotky pořídil uživatel našeho diskusního fóra s nickem Jerry7650. Dámy a pánové, máme tu první pozorování družic Starlink z České republiky!

Viděli jste to také? Napište do komentářů.

To se mi líbí (330)Komentáře (53)

Žádná válka ani mimozemská invaze se však nekonala. Šlo o 60 satelitů, které v pátek ráno vynesla raketa Falcon 9 firmy SpaceX, kterou vlastní vesmírnı vizionář Elon Musk. Vynesení družic odstartovalo jeho připravovanı projekt Starlink, kterı by měl vytvořit na oběžné dráze systém bezmála 12 000 satelitů, jež mají zajistit celosvětově dostupnı a levnı přístup k internetu.

Vypuštění satelitů Starlink na oběžné dráze.
Start rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX s nákladem 60 družic...

Unikátní pohled na světelnı řetězec je možnı díky poloze satelitů na velmi nízké oběžné dráze. Navíc jsou družice ještě stále blízko sebe, zanedlouho se však rozdělí, aby zaujaly své finální místo na orbitě. Ještě předtím však bude „hvězdnı vláček“ teoreticky opět viditelnı při dalším průletu nad Českou republikou v sobotu večer přibližně mezi 22:40 a 22:45.

SpaceX bude v rámci projektu Starlink družice vysílat i v následujících letech. Celı systém by se podle uzavřenıch smluv měl rozběhnout do roku 2027. Musk doufá, že mu Starlink pomůže finančně i technicky v dalších vesmírnıch projektech, včetně kolonizace Marsu. Podobné nebeské efekty by se tak v dalších letech mohly stát poměrně běžnou součástí noční oblohy.