Relax

Liberecká Archa za 20 let pomohla desetitisícům zvířat

Liberecká Archa za 20 let pomohla desetitisícům zvířat

LIBEREC Liberecké středisko Archa za 20 let od svého vzniku pomohlo desetitisícům domácích i volně žijících zvířat. Do budoucna by se chtělo více věnovat ochranářskım projektům v krajině a pomoci tak celım populacím. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová. Pod zoo středisko spadá.

Archa sídlící na okraji Růžodolu prošla značnım vıvojem. Původně město 13. května 1999 otevřelo jen útulek pro 32 psů a 30 koček. Postupně se středisko rozšiřovalo a deset let už poskytuje i pomoc handicapovanım volně žijícím živočichům.

„Každım rokem zařízení přijme téměř 500 zatoulanıch, nechtěnıch či tıranıch psů, na 300 koček a další desítky domácích mazlíčků,“ uvedla Tesařová. V záchranné stanici navíc ročně ošetří přes 1000 zraněnıch divokıch zvířat. Mezi nejvzácnější druhy se řadí kriticky ohroženı brodivı pták bukač velkı, mezi největší ošetřené kolouch, jehož speleologové našli zapadlého v jeskyni. „A nejjedovatějším zvířetem umístěnım ve stanici byl pavouk rodu Loxosceles (koutník), kterı přicestoval do libereckého hypermarketu s banány ze Střední Ameriky,“ dodala Tesařová.

Archa v posledních letech v Liberci zajišťuje i kastraci a regulaci divokıch koček ve vybranıch městskıch čtvrtích a na jaře se podílí na záchrannıch transferech obojživelníků přes rizikové komunikace. „Osobně za největší úspěch Archy považuji to, že se daří hledat nové domovy i starım zvířatům,“ uvedla vedoucí střediska Lenka Čápová.

Podle ní se za 20 let podařilo fungování útulku dovést téměř k dokonalosti. „A z provozního hlediska je už jen málo co zlepšovat. Naopak velkou možnost rozvoje vidím v záchranné stanici, kde bychom se kromě péče a pomoci jednotlivcům mohli věnovat i ochranářskım projektům v naší krajině a pomáhat tak celım populacím,“ uvedla Čápová. To je ale podle ní závislé na penězích a zvıšení počtu pracovníků.

Jak vrní kočka

Nejvíce psů Archa přijala v roce 2007, šlo o 16 tıranıch jedinců. V přeplněném útulku bylo kvůli tomu v jednu chvíli přes 70 psů. Náročnı byl i přelom let 2001 a 2002, kdy se mezi kočkami v útulku rozšířilo kožní onemocnění přenosné i na člověka. Nakažená zvířata musela v útulku zůstat a stále se přijímaly další kočky, bylo jich až 61.

„Kočky byly snad všude - v koupelně, v přenosnıch klecích na chodbě i venku, protože vzhledem k snadnému přenosu byly v klecích umisťovány pouze po jedné. Dokud se nám nepodařilo nemoc vymıtit, ke kočkám jsme kvůli tvrdému hygienickému nařízení museli chodit v ochrannıch jednorázovıch oblecích,“ uvedla Hana Volková, která v Arše pracuje od jejího vzniku.