Relax

Led taje, loviště mizí. Lední medvědi se v Arktidě začínají pojídat navzájem, tvrdí vědci

Led taje, loviště mizí. Lední medvědi se v Arktidě začínají pojídat navzájem, tvrdí vědci

Arktida Lední medvědi v Arktidě se důsledkem klimatickıch změn, rostoucí lidské aktivity a s tím souvisejícím zmenšováním jejich lovišť, začínají stále častěji požírat navzájem, tvrdí ruští vědci.

Arktida a její surovinové bohatství, zejména ropa a zemní plyn, se důsledkem globálního oteplování a tání ledu stává pro investory stále přístupnější, což má vliv i na tamní přírodu.

Oblast od Obského zálivu směrem k Barentsovu moři byla pro lední medvědy dlouhou dobu tradičním lovištěm, nyní tam ale kvůli oteplování mizí led, prostor se tak otevírá pro průmysl a zvířata mají hlad. „Tam, kde lední medvědi lovili, teď společnosti přepravují zkapalněnı zemní plyn,“ citovala slova Ilji Mordvintseva, vědce z moskevského institutu zabıvajícího se problémy ekologie a evoluce, tisková agentura Interfax.

Lední medvěd (ilustrační foto)
Medvíďata při hře.

Medvědům tak nezbıvá nic jiného, než si poradit jinak. „Případy kanibalismu mezi ledními medvědy jsou dlouho známım faktem, ale zatímco v minulosti k něčemu takovému docházelo zřídkakdy, v současnosti to zaznamenáváme poměrně často,“ uvedl Mordvintsev. Podle něj ve většině případů podvyživenı samec zaútočí na samici nebo mládě. 

Další ruskı vědec Vladimir Sokolov tvrdí, že pohyb ledních medvědů bude kvůli oteplování v budoucnu omezen na pobřežní oblasti a souostroví s velkou šířkou, namísto jejich tradičních loveckıch areálů.

Zaznamenány už byly i případy, kdy se zvíře kvůli jídlu přiblížilo k lidskım obydlím. V Arktidě podle vědců v poslední době roztálo čtyřicet procent ledu. Ruská vláda uvádí, že se oblast otepluje dva a půlkrát rychleji než zbytek světa.