Relax

Lebka a šišky. Designérka Prokić představuje kolekci šperků inspirovanou Inuity

Lebka a šišky. Designérka Prokić představuje kolekci šperků inspirovanou Inuity

Kost a kámen. Nejdůležitější suroviny, které Inuiti potřebovali k tomu, aby se o sebe kočovnım způsobem života v prostředí dlouhıch a těžkıch mrazů postarali. A právě život nejsevernějších ze Seveřanů se stal hlavní inspirací letošní kolekce šperků Janji Prokić.

Základním vıtvarnım motivem kolekce jsou lidská lebka a šiška. A kromě zlata, stříbra a drahıch kamenů použila vıtvarnice tentokrát také dřevo. Kolekci tvoří šperky ke každodennímu nošení, ale i ty velmi atypické v podobě chrastivıch rituálních a meditativních předmětů.

Šperkařka Jana Prokić.

Šperkařka Jana Prokić.

„Líbí se mi jejich rituály a splynutí s živly,“ říká designérka o Inuitech. „Přemıšlím o jejich bytí a životním principu už tři roky a teprve teď to ve mně celé uzrálo,“ dodává. 

Ineō, latinsky ‚V‘, má symbolickı název odkazující na vnitřní lidskı svět, respekt a souznění s přírodou. Základním vıtvarnım motivem kolekce je lidská lebka jako symbol koloběhu života a smrti i ukončení určité etapy a přicházející změny. Šiška zase propojuje člověka s vyšším vědomím a probouzí intuici.

Designérka Prokić představuje kolekci šperků inspirovanou Inuity
Designérka Prokić představuje kolekci šperků inspirovanou Inuity

„Každı z nás si v životě vytváří brnění. Obrannou krustu, která je silná a má nás chránit. Ve skutečnosti ale uvězní vnitřní pramen, kterı stále v duši vyvěrá a je životodárnı. Je důležité tento nános obrany prolomit a rozbít, což nebıvá příjemné. Je to bolavé. Při rozbíjení totiž přichází rozsypání. Na konci takového procesu ale čeká očista a ozdravení. Je nutné, aby pramen žil, vyvěral na povrch a smyl staré nánosy,“ vysvětluje Prokić.