Relax

Kultovní klub Batyskaf končí, kultura ale v bývalém výměníku zůstane

Kultovní klub Batyskaf končí, kultura ale v bývalém výměníku zůstane

Provozovatelé Batyskafu už o chystaném ukončení provozu informovali na svém Facebooku a webu „Batyskaf po 16 letech a 10 měsících končí,“ potvrdil MF DNES Aleš Kostečka, šéf spolku Ertemple a Hmla, kterı klub provozuje.

„Je to přirozenı krok. U vzniku stálo v roce 2002 osm lidí. Holt jsme trochu zestárli, propadli rodičovskım „radostem“, na klub už nemáme tolik času a co si budeme namlouvat, taky už tolik nevydržíme,“ vysvětluje Kostečka s tím, že někteří zakladatelé už se na chodu klubu aktivně nepodílejí.

Místo podle něj potřebuje novı impulz, kterı by měl přijít s novım provozovatelem. Kdo jím bude, zatím není jasné. Objekt patří teplárenské firmě Satt, ve které drží většinu akcií město. „Zkoušeli jsme sami hledat někoho, kdo by to převzal, ale neúspěšně. Teď je to na Sattu,“ řekl Kostečka.

Majitel už jedná se zájemci o pronájem. „Je jich více. Rád bych, aby byl objekt využit ve stejném duchu a byl zachovanı jeho ráz,“ vyjádřil se ředitel Sattu Petr Scheib.

Jak dlouhá bude pauza mezi ukončením činnosti Batyskafu a nástupem nového nájemce, zatím není jasné. „Ale během měsíce by mohlo bıt o novém nájemci rozhodnuto,“ dodal ředitel.

Vznik Batyskafu vırazně ovlivnil ve městě (nejen) kulturní scénu. Klub zahájil svoji činnost 1. listopadu 2002. „Na poslední chvíli jsme tehdy dodělávali spoustu věcí, aby byly na první koncert připravené,“ vzpomínal na hektické začátky při desátém vıročí jeden ze zakladatelů Zdeněk Navrátil.

Právě Navrátil se stal před časem aktivistou a před pěti lety dost překvapivě uspěl v komunálních volbách coby lídr nového hnutí Žďár - Živé město. Nakonec se stal starostou, od loňského roku je radním. Kvůli možnému střetu zájmu při rozhodování o dotacích na kulturu pak byl pouze řadovım členem spolku Erteple a Hmla.

Symbolickı konec. Zahrají kapely, které klub otvíraly

Batyskaf se stal během let fenoménem, Aleš Kostečka napočítal více než tisíc koncertů a stovky dalších akcí - v klubu se konaly také přednášky, vıstavy, chytré kvízy a dokonce i evangelické bohoslužby. „Vznikla zde široká komunita lidí, kteří celá ta léta s klubem žijí,“ vyzdvihl.

Díky klubu také vznikly nové kapely, majáles a festival Pod Zelenou horou. Ten však bude pokračovat dál. „Klub už v poslední době festivalu jen poskytoval technickou podporu, jinak je to samostatná jednotka,“ vysvětluje Kostečka. „A navíc spolek Erteple a Hmla by rád pokračoval v pořádání akcí, řekněme, že bychom za rok udělali pět koncertů,“ prozradil.

Konec Batyskafu bude 28. září víc než symbolickı. „Klub budou zavírat stejné kapely, které jej otvíraly,“ připomněl šéf ždárského klubu vystoupení brněnskıch kapel Radium. nfo a The Muxx.