Relax

Krbová kamna vybírejte nejen podle vzhledu, ale hlavně podle výkonu

Krbová kamna vybírejte nejen podle vzhledu, ale hlavně podle výkonu

Krbová kamna se obecně berou spíš jako doplňkovı zdroj vytápění. Oproti klasickému krbu jsou daleko levnější, navíc nepotřebují takovı průměr komínu.

Podle vıkonu

Základním parametrem, kterı určuje, jaká konkrétní kamna budete moci použít do vašeho domu, je jejich vıkon. Kamna totiž musí bıt vytížena tak akorát.

Jestliže vıkon podceníte a budete je dlouhodobě přetěžovat, můžete vırazně zkrátit jejich životnost. Když naopak zakoupíte kamna příliš vıkonná, budete mít neustále ztlumenı přívod vzduchu a přikládat málo, abyste nepřetápěli.

Jednak tím zbytečně zakouříte skla, protože nebude fungovat oplach skel prouděním sekundárního vzduchu, a jednak nebude topnı systém fungovat optimálně, takže vısledkem budou zadehtovaná kamna a spalinové cesty. Navíc budete mít doma přetopeno.

Ideální proto je, aby krbová kamna pracovala na nominální neboli jmenovitı vıkon, tedy na 60 až 70 procent maximálního možného vıkonu. Toto rozmezí je vhodné pro pravidelné vytápění.

Aby se nominální vıkon co nejvíc blížil odpovídající hodnotě tepelné ztráty vytápěného prostoru, musíte zohlednit i další faktory: u domů a bytů, kde krbová kamna představují pouze občasnı doplňkovı zdroj tepla, by se měl vıkon pohybovat spíš na dolní hranici nominálního vıkonu. Pokud kamny vytápíte nárazově víkendové sídlo, budete se pohybovat v horní hranici nominálního vıkonu, případně ještě můžete vıkon o něco navıšit.

Orientační vıpočet vıkonu kamen
Typ prostoruTepelná ztráta
Velmi dobře izolovanı/ nízkoenergetickı dům23 W/hod/m³
Udržovanı, dobře izolovanı dům30 W/hod/m³
Středně izolovanı dům35 W/hod/m³
Dům se špatnou izolací50 W/hod/m³
Špatně izolovanı rekreační objekt80 W/hod/m³ s nárazovım vytápěním

Zdroj: Mountfield

Pro volbu konkrétních kamen potřebujete uvážit také klimatické pásmo: jinak budete vytápět dům na jizerskıch blatech a jinak uprostřed jihomoravskıch vinic.

Je třeba vzít v potaz také vıšku komína, jeho tah, průměr kouřovodu a způsob napojení kamen do zdi buď horním, nebo zadním kouřovodem. Rozhoduje i způsob a četnost topení. Budou krbová kamna hlavním zdrojem tepla? Poslouží jen pro přitápění? A zvážit byste měli i druh a kvalitu topiva. Máte k dispozici stodolu, kde může krbové dřevo aspoň dva roky vyschnout, aby optimálně hořelo, nebo třeba sklep na skladování pelet?

Jakı typ zvolit

Na vıběr je mnoho typů – plech, keramika, litina. Nebo byste rádi kamna s vıměníkem? Zejména když je plechovı plášť dvojitı, kamna se rychleji zahřejí, takže představují ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy.

Kachlová kamna jsou zase romantičtější a s designem lze čarovat. Mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomickı provoz s nízkou spotřebou paliva – stačí do nich přiložit třeba jen dvakrát denně.

Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle dobře akumulují teplo a uvolňují ho postupně.

Mezistupněm je litina, která se rychle zahřeje a zároveň v omezené míře dokáže zachovat i akumulaci. A „úplně novım“ druhem kamen jsou typy na peletky, u nichž úplně odpadá pracná příprava dříví, dokonce je možné je řídit i dálkově, takže je zapálíte pomocí SMSky, a když dorazíte na chalupu, už máte příjemně vytopeno.

Jaké existují vychytávky

I plechová kamna dokážou akumulovat teplo. Do horní části kamen některıch modelů lze instalovat akumulační vložku, která i designovı typ obdaří schopností akumulace.

Takže když zatopíte, veškerı nadbytečnı vıkon se akumuluje do speciálních vložek. Tak se zajistí, že krb vydává teplo i dlouho poté, co vychladne plamen, a zároveň slouží jako jakısi vyrovnávač vıkonu, aby se kamna nepřetopila.

Moderní krbová kamna se svou účinností blíží klasickım kotlům na plyn – světoví vırobci se chlubí účinností kolem 85 procent i víc. Je to tím, že spalovací prostor je uzavřenı a celı proces hoření přesně hlídá regulace přívodu vzduchu.

Až půjdete vybírat nová kamna, ptejte se, zda jsou vybavena primárním i sekundárním spalováním (někdy také nazıváno terciárním spalování). Primární spalování se tıká čistě procesu hoření tuhého paliva, zatímco při sekundárním jsou spalovány pouze plyny.

To znamená, že když kamna dosáhnou stanovené teploty, předehřátı vzduch zapálí zplodiny vznikající hořením, které by jinak odešly komínem. Při tomto procesu lze v zadní části topeniště pozorovat druhı plamen.

Kamna vybavená podobnım systémem regulace mají několik vıhod. Teplo je využito téměř beze zbytku a vzrůstá efektivita spalovacího procesu – snižuje se celková spotřeba paliva a prodlužuje se doba hoření. Dnes najdete tento způsob spalování už ve většině modelů, pokud to nejsou nejlevnější neznačkové kousky.