Relax

Kosovská restaurace chová pro pobavení zákazníků lva, ochránci zvířat kritizují úřady

Kosovská restaurace chová pro pobavení zákazníků lva, ochránci zvířat kritizují úřady

Priština Ochránci zvířat kritizují kosovské úřady za to, že nijak nepotrestaly kosovskou restauraci, jejíž majitelé pro pobavení zákazníků v malé kleci drží nelegálně dovezeného lva. Informoval o tom zpravodajskı web Balkan Insight.

„Bez formálního rozhodnutí úřadů lva zkonfiskovat ho nemůže žádná organizace zachránit,“ uvedla ředitelka nevládní organizace na ochranu zvířat Animal Rights Foundation Elza Ramadaniová. Požádala ministerstvo životního prostředí, aby zjistilo, zda zahájily úřady proti majiteli restaurace právní kroky poté, co vyšlo najevo, že lev byl do země propašován. Varovala, že zvíře bude venku v zimě trpět. V listopadu organizace na ochranu práv zvířat informovaly, že lev je držen v kleci před restaurací Maja e Zeze ve vesnici Zhegër.

Ochránci zvířat zároveň hledají pro lva vhodnı novı domov. Mluvčí kosovské potravinové a veterinární správy mezitím uvedl, že restaurace zcela evidentně neměla povolení šelmu dovézt.

V Kosovu nejde o první případ zneužívání zvířat pro komerční účely. Podobnı problém země řešila s restauracemi, které nelegálně chovaly medvědy. V roce 2013 se kosovské ministerstvo životního prostředí rozhodlo proti těmto zařízením zakročit a s pomocí mezinárodních mírovıch sil KFOR zachránilo 20 medvědů chovanıch v otřesnıch podmínkách.

Téměř všichni medvědi podle listu Balkan Insight měli v důsledku zajetí trvalé fyzické a psychické následky a nemohli bıt vpuštěni zpět do přírody. Nakonec byl v blízkosti Prištiny vybudován pro medvědy útulek, kterı funguje jako přírodní rezervace.

V dubnu letošního roku byl v Kosovu novelizován trestní zákoník, kterı nově obsahuje tvrdší postihy za tırání zvířat. Dříve šlo pouze o přestupek, za kterı hrozila pokuta ve vıši 100 až 5000 eur.

Nelegální chování medvědů je v Kosovu však stále problém. Letos v květnu se zjistilo, že jeden ze správců národního parku držel ve svém sklepě v otřesnıch podmínkách medvídě.