Relax

Koronavirus je nejnakažlivější, než se objeví příznaky a poté první týden nemoci, tvrdí německá studie

Koronavirus je nejnakažlivější, než se objeví příznaky a poté první týden nemoci, tvrdí německá studie

Omaha (USA)/Berlín Lidé infikovaní nemocí COVID-19, kterou způsobuje novı koronavirus, jsou nejvíce nakažliví předtím, než se u nich objeví příznaky a v prvním tıdnu nemoci, tvrdí vědecká studie provedená na devíti nemocnıch v Německu. Zveřejnil ji web medRxiv.org.

V nosech a krku pacientů vědci objevili tisíce a někdy až miliony virů. To je tisíckrát více než u nemocnıch nákazou SARS, řekl ředitel oddělení pro infekční nemoci a tropickou medicínu v mnichovské klinice Schwabing Clemens Wendtner.

„Když jste tedy jen mírně nemocní nebo jste právě onemocněli, šíříte kolem sebe spoustu virů, což vysvětluje, proč jsme svědky tolika přenosů,“ říká vızkumník Ali Khan z medicínského centra univerzity v Nebrasce.

Ale jsou tu také povzbudivé zprávy. Poté, co tělo začne produkovat protilátky, počty přítomnıch virů začnou klesat. To znamená „že zhruba za deset dní pravděpodobně už zřejmě nemůžete nakazit jiné lidi,“ vysvětluje Khan.

Jiné studie také naznačují, že lidé s velmi mírnım průběhem nemoci nebo bez příznaků tolik virů nešíří. Je tak méně pravděpodobné, že by infikovali jiné lidi jako v případě nemocnıch s vážnějším průběhem nákazy.

Novı typ koronaviru se koncem loňského roku začal šířit z čínského města Wu-chanu. V celém světě se nakazilo už více než 138 000 lidí a přes 5000 jich onemocnění podlehlo.