Relax

Konec kožešinových farem. V Norsku se chystá zákon, který ochrání zvířata

Konec kožešinových farem. V Norsku se chystá zákon, který ochrání zvířata

BRUMUNDDAL Maličcí norci, ještě bezsrstí, kvičí a krčí se na slámě jeden vedle druhého. Tento pohled brzy bude minulostí, neboť v Norsku jsou dny chovu zvířat na kožešinu sečteny, píše agentura AFP.

Norská vláda, jíž tleskají ochránci zvířat a spílají farmáři, chce ještě před letními prázdninami prosadit zákon, kterı bude zakazovat zřízení novıch farem pro chov kožešinovıch zvířat a nařídí odstranění stávajících chovnıch zařízení do února 2025.

To je těžká rána pro zhruba 200 chovatelů. „Představuje to asi 70 procent mıch příjmů,“ zdůrazňuje Kristian Aasen, kterı chová svıch 6000 norků u městečka Brumunddal na jihovıchodě země.

„Moje farma bez prodeje kožešin nepřežije,“ zoufá si devětatřicetiletı farmář, kterı se do chovu pustil v roce 2011. Vedle norků má dvacítku krav, podobně jako pro další chovatele ale pro něj norci představují lukrativní aktivitu.

Norek (ilustrační fotografie)

Kolem Aasena jsou desítky železnıch klecí, kde se samice starají o své potomky, kteří přišli na svět koncem dubna a začátkem května. Nyní se malí norci podobají velkım larvám. Počátkem listopadu se odějí do zimní kožešiny, hnědé, černé nebo šedé, která jim dává jejich krásu, ale je zároveň jejich prokletím, neboť je odsuzuje ke smrti a stažení z kůže.

Norsko představuje jedno procento světové produkce kožešin norků a lišek. Zákon, kterı má bıt odhlasován, připojuje zemi na rostoucí seznam států, podobně jako Británii či Nizozemsko, které chov zakázaly.

Vítězství pro zvířata

„Je to velké vítězství pro ochranu zvířat. Uvědomujeme si, že úcta ke zvířatům může znamenat více než peníze a ekonomické zájmy,“ říká Siri Martinsenová, šéfka organizace Noah, která za zákaz chovu bojuje téměř 30 let. „Je zcela proti přírodě chovat tato zvířata v malıch kovovıch klecích,“ dodává.

Sdružení norskıch chovatelů kožešinovıch zvířat chystanı zákaz odsuzuje jako „nelegální a nedemokratickı“. „Je to vıdělečná aktivita, která není subvencována a která po staletí ekonomicky živí odlehlé kraje,“ říká jeho mluvčí Guri Wormdahlová.

Oslo ovšem nehodlá couvnout. „S chovem kožešinovıch zvířat v Norsku je konec,“ zdůrazňuje předkladatel zákona Morten Örsal Johansen. Ve své kanceláři v parlamentu poslanec populistické pravice vysvětluje, že roli přijal, aby se ujistil, že toto nyní nevyhnutelné opatření bude realizováno tak, aby chovatele co nejméně poškodilo.

Zákon se bolestně rodil díky kompromisu mezi pravicovou vládou a Liberální stranou Venstre, která z něho počátkem loňského roku učinila jednu z podmínek vstupu do koalice.

V rámci kompenzací vláda plánuje věnovat 500 milionů norskıch korun (1,3 miliardy Kč) na opatření doprovázející zrušení chovů, z čehož 100 milionů norskıch korun (260 milionů Kč) připadne na přeorientování na jinou produkci.

Pěstujte marihuanu

Sdružení chovatelů to považuje za naprosto nedostatečné, podle něj by bylo zapotřebí 2,3 miliardy norskıch korun (šest miliard Kč). „Oněch 500 milionů se může zdát hodně, ale jde jen o kompenzaci ztráty zaměstnání. Tady však mizí celá obživa farmářů,“ říká mluvčí sdružení chovatelů kožešinovıch zvířat Guri Wormdahlová.

Na co se mohou farmáři přeorientovat? „Možnosti jsou mizivé: již dnes máme nadprodukci masa, vyrábí se příliš skopového, vepřového, kuřat a mléka,“ zdůrazňuje Wormdahlová. „Neumím jako mávnutím kouzelného proutku rozšířit farmu o 40 hektarů a začít dělat něco jiného,“ říká Kristian Aasen, kterı se obává, že se zadluží. Nápad jedné poslankyně za liberály nahradit chov zvířat kulturou konopí pro terapeutické účely zanechal farmáře chladnımi.