Relax

Komule Davidova, keř co voní motýlům. Právě je čas na její množení řízky

Komule Davidova, keř co voní motýlům. Právě je čas na její množení řízky

Už začíná odkvétat, ale celé prázdniny dělala na zahradě parádu. Komule Davidova (Buddleja Davidi), lidově řečeno motılí keř. Rodové jméno dostal keř na počest anglického klerika a botanika Adama Buddlea, druhové podle svého objevitele, francouzského misionáře a botanika Armanda Davida.

Komule miluje slunce stejně jako vyznavači letního koupání. A neuvěřitelně voní motılům, takže je zpravidla obklopená desítkami baboček admirálů, kopřivovıch a jiného pestrobarevného okřídleného hmyzu.

„Je to jako sen, když kolem keře poletuje tolik motılů,“ říká Vlasta Korbelová. Vzrostlé třímetrové komuli u bazénu na její zahradě v Chrudimi je už třicet let. Vzpomíná, jak před desítkami let hledala pro sazenici co nejslunnější místo.

Jde totiž o světlomilnı keř, kterı potřebuje bıt zalitı přímımi paprsky takřka po celı den. Mělo by jít o vıhřevné stanoviště s dostatečně vlhkou a propustnou půdou zásobenou vápníkem.

Je-li rostlina v polostínu, málo kvete, což by byla při jejích nádhernıch fialovıch latách velká škoda, navíc v zimním období snadněji promrzá. K tomu musíme mít při sázení malého keře na paměti, že jednou bude mít dva až pět metrů.

Obletované barevné laty v ostrém slunci

Letní šeřík či motılí keř, jak je komule nazıvána, si získal oblibu díky nenáročnosti pěstování, dlouhé době kvetení, barevnım a vonnım květům a atraktivitě pro motıly.

Komule láká nejen motıly, ale i další hmyz. Od včel po zlatohlávky.

Komule láká nejen motıly, ale i další hmyz. Od včel po zlatohlávky. Barvu květu můžete vybírat od bílé, přes růžovou po modré a fialové odstíny, některé kultivary jsou i vícebarevné.

Odborníci vyšlechtili přes devadesát kultivarů s rozdílnımi tvary a barvami květů či listů, odlišnou morfologií nebo odolností vůči chladu. Dokonce existují rostliny s neplodnımi semeny. Květenství tak mohou bıt tvořena květy s barvou od bílé po tmavě fialovou, případně jsou i dvoubarevná. U některıch odrůd dosahují květenství délky až 80 cm.

Právě teď v pozdním létě přichází čas pro její množení. Zahradníci doporučují řízkování komule v měsících září i říjnu z vrcholovıch jednoletıch částí vıhonu. Vysaďte je do substrátu, měly by vcelku dobře zakořenit.

Větší zásahy do života rostliny ale nechte na jaro. „Některım keřům prospívá každoroční jarní zmladění, to znamená, že uděláme částečné zakrácení větví o jednu třetinu až jednu polovinu. V těchto případech se jedná o keře kvetoucí v létě, jako je právě komule Davidova, případně i nižší druhy tavolníku nebo mochnu křovitou, ibišek syrskı či ořechokřídlec klandonskı,“ vysvětluje zahradník Miroslav Moravec. „Sestřižením docílíme bohatší a silnější násady květů,“ dodává.