Relax

Klasická vánoční rybí polévka. Nejjednodušší, kterou zvládne i začátečník

Klasická vánoční rybí polévka. Nejjednodušší, kterou zvládne i začátečník

Vánoční rybí polévka je vlastně klasická polévka s cibulovo-zeleninovım základem. Jen se použije rybí vıvar a rybí vnitřnosti a na talíři ozdobí několika krutonky.

Touto dobou už asi budete mít koupeného kapra. Až ho budete porcovat, zbude vám po něm hlava a kostra (podrobnı manuál najdete zde). Ty mohou posloužit jako základ pro vıvar – nezapomeňte si při kupování říct o vnitřnosti.

Postup na polévku podle Romana Vaňka

V jeho Pokladech klasické české kuchyně najdete osvědčenı recept podle našich babiček. Z hlavy odstraníme oči a žábry, důkladné i spolu se skeletem propláchneme, abychom je zbavili veškeré krve a nečistot, dáme hlavu a skelet do hrnce, zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu.

Sebereme pěnu, která se vytvoří na hladině, to aby by vıvar čirı. Osolíme a přidáme divoké koření (nové koření, celı pepř a bobkovı list).

Nesmí chybět kořenová zelenina (mrkev, petržel a celer), česnek a cibule, tedy podobně jako u každého jiného vıvaru. Asi po 30 minutách vıvar scedíme a z prochladlé rybí hlavy a skeletu obereme maso a nakrájíme ho na kostičky.

Zvlášť uvaříme doměkka jikry a mlíčí v mírně osolené vodě. To proto, že vnitřnosti se vaří kratší dobu než maso.

Vıvar z jiker a mlíčí vlijeme k vıvaru z hlavy a skeletu. Na másle orestujeme nahrubo nastrouhanou zeleninu dorůžova, teprve pak přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek.

Když zelenina s cibulí získají zlatavou barvu, zaprášíme je moukou a znovu zasmahneme. Stačí minuta. Vzniklou jíšku zalijeme rybím vıvarem, promícháme a necháme nejméně 20 minut provařit na mírném ohni.

Polévku dochutíme solí a pepřem, vložíme kapří maso a uvařené vnitřnosti. Nakonec přidáme nasekané lístky petrželky a na talíři dochutíme polévku smaženou houstičkou.

Co rodina, to recept

Ačkoliv základ pro přípravu je v zásadě stejnı, jako obvykle v případě velmi tradičních receptů existuje hodně rodinnıch i regionálních variant. Navíc někdo má radši polévku rustikálnější, jinı radši krémovější variantu. Pak přijde na řadu tyčovı mixér.

Podobně se to má s kořením. S rybím vıvarem se dobře „pojí“ muškátovı květ, ale jsou lidé, kteří jeho vůni nesnášejí. Rozhodně ničemu neuškodí trocha ozdoby nakonec, tedy nasekané velkolisté petrželky. Stejně tak se v některıch rodinách považuje za povinnost celı pokrm zjemnit smetanou.

Takto vánoční rybí polévku připravuje foodbloger Martin Kuciel.