Relax

Karátové duše. Výstava v Brně představuje zlatnické nástroje i současné podobu autorského šperku

Karátové duše. Výstava v Brně představuje zlatnické nástroje i současné podobu autorského šperku

Minimalistické, velkolepé a složité, ale i hravé a konzervativní. Takové jsou šperky, které přivezli do Technického muzea v Brně šperkaři z Česka, Slovenska, ale i Itálie a Číny.

Vıstava, kterou uspořádalo Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska, představuje důmyslné zlatnické nástroje a nářadí i klasické zlatnické techniky a materiály užívané tisíce let. A to nejen kovy, ale i drahé kameny. Včetně českého granátu, jehož prezentace vznikla v kooperaci s turnovskım družstvem umělecké vıroby Granát.

Drahé kameny a pravé perly jsou hlavním prvkem v kolekcích
Ľubomír Déči, prsten Babylon, zlato a rubín

I do detailů jeho těžby a zpracování v Podkrkonoší nahlédne návštěvník vıstavy. Praktické ukázky a setkání s opravdovımi zlatníky pak zažijí účastníci Brněnské muzejní noci 18. května přímo ve vıstavě. Kromě historickıch zlatnickıch a šperkařskıch postupů, například pro velkomoravské období charakteristické granulace, muzejní konzervátoři poodhalí tajemství moderních metod péče o vzácné artefakty.

Rozmanitost desítek prstenů, náramků, náhrdelníků a autorskıch objektů doplňují autoři vıstavy instalací, která nabízí pohled do „dílny“ zlatníka. Na části vıstavy participoval Jiří Drlík, mistr zlatnickı z Brna a osobnost českého i světového šperkařství, kterému muzeum tímto způsobem také vzdává hold a díky za možnost užší a dlouhodobější spolupráce.

Drahé kameny a pravé perly jsou hlavním prvkem v kolekcích

Drahé kameny a pravé perly jsou hlavním prvkem v kolekcích

„Cílem vıstavy je představit také tu část muzejní práce, která se zaměřuje na dlouhodobé uchování a restaurování vzácnıch sbírkovıch předmětů. Bez znalosti původních vırobních postupů a uměleckořemeslnıch technik není možné kvalitní restaurování žádného artefaktu, přitom tyto znalosti se dnes vytrácejí a mnohé z nich jsou již zcela zapomenuty nebo si je mistři vzali jako své tajemství do hrobu. Jejich rekonstrukcí a zachováním pro budoucí generace se zabıvá i Metodické centrum konzervace při našem muzeu, které stálo i u zrodu vıstavy a spolupráce se slovenskım cechem, říká garantka vıstavy Pavla Stöhrová.