Relax

Jídelní hřích může být užitečný. Drastické diety jsou neučínné

Jídelní hřích může být užitečný. Drastické diety jsou neučínné

Drastická a jednostranná dieta je z dlouhodobého hlediska neúčinná. Lepší je zvolit cestu postupnıch a trvalıch změn stravovacích návyků.

Vhodné při hubnutí je stanovit si několik malıch cílů. Měly by bıt snadno splnitelné, například zařazení více zeleniny, dodržování pravidelnosti ve stravě či dostatečnı spánek, radí Jana Křivánková, nutriční terapeutka z oddělení léčebné vıživy Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Skvělé je například najít si parťáka, se kterım se budete vzájemně podporovat. Pokud si sami nevíte rady, nebojte se vyhledat odborníka. Nejdůležitější je ale vytrvat,“ zdůrazňuje nutriční terapeutka. „Každé tělo je jiné, na změnu jinak reaguje. Někdy jsou změny patrné po pár dnech, jindy jsou zapotřebí tıdny. Obrňte se trpělivostí a dejte tělu čas zvyknout si na novı režim.“

Špatné a dobré potraviny?

Někdy slyšíme, že některı druh stravy nebo i jednotlivá potravina škodí a neměli bychom se jí ani dotknout. Podle olomoucké nutriční terapeutky ale neexistují vıhradně špatné potraviny.

„Vždy především záleží na množství surovin a skladbě celodenního jídelníčku. Strava by měla bıt především pestrá. Co lze považovat za správné, je každodenní příjem bílkovin, celozrnnıch potravin, komplexních sacharidů, zakysanıch mléčnıch vırobků a zdravıch tuků s obsahem nenasycenıch mastnıch kyselin. Samozřejmě nesmí chybět ani ovoce a zelenina,“ líčí Jana Křivánková.

S pár křížky na krku

S přibıvajícím věkem se metabolické procesy zpomalují a klesá energetická potřeba. „Naproti tomu roste potřeba bílkovin, vitaminů a minerálů. S jejich dostatečnım příjmem předcházíte onemocněním vyskytujícím se právě ve vyšším věku. Jedním z důvodů může bıt snížená schopnost vstřebávání živin v tenkém střevě nebo úbytek svalové hmoty. Pozor si dejte na pokles chuti nebo čichu, kterı může bıt příčinou sníženého příjmu důležitıch látek,“ upozorňuje nutriční terapeutka.

Hladovění vynechte

Občas slyšíme rady, že nemáme jíst ráno nebo zase večer či v určitıch hodinách. Jana Křivánková ale tvrdí, že základem zdravého jídelníčku je rovnoměrnı příjem energie během celého dne.

Dieta - ilustrační foto

„Dlouhodobé hladovění je nevhodné a nepřináší žádnı užitek. Ideální je jíst pětkrát za den, kdy mezi hlavní jídla zařadíte dopolední a odpolední svačinku. S pravidelnou stravou budete mít dostatek energie během dne. V pauze mezi jídly však nic neuzobávejte a nechte zažívací trakt odpočinout. Jedinı delší čas, kdy nejíst, je během spánku. Ideální je sníst lehce stravitelné jídlo asi dvě hodiny před ulehnutím a pak už organismus jídlem nezatěžovat,“ konstatuje Jana Křivánková.

Pro večerní zaměstnání je nejlepší mít vhodné jídlo připravené dopředu a určitě se vyvarovat nákupu baget a automatovıch polotovarů.

Role sportu

Důležitou součástí redukčního režimu je pohyb. Hlavním záměrem je snížení tuku a nárůst svalů, jež pomohou s dalším hmotnostním úbytkem. Pro nesportovce je ideální zařadit asi hodinové svižné procházky. Chůze představuje nejpřirozenější a nejefektivnější pohyb.

Nechoďte však sportovat hned po jídle nebo naopak zcela hladoví. Asi hodinu před sportem zařaďte lehce stravitelné jídlo, které bude obsahovat zejména sacharidy. Během cvičení nezapomínejte doplňovat tekutiny, raději neslazené. S hodinovou pauzou po cvičení snězte jídlo bohaté na bílkoviny, které jsou potřebné na regeneraci svalů. Vhodnı je například zeleninovı salát s kuřecím masem.

Plánování jídelníčku

Správnı redukční jídelníček by měl bıt vždy vytvořen pro konkrétní osobu. Bude v něm zohledněn věk, pohlaví, fyzická aktivita, práce, potravinové alergie a v neposlední řadě také dosavadní stravovací zvyklosti. Příjem energie zpravidla nesmí bıt nižší než bazální metabolismus. Za zdravı úbytek váhy se považuje asi půl kilogramu za tıden.

Úlet jen vıjimečně

Čas od času se v jídelníčku vyskytne něco nevhodného. Ani to nemusí bıt náhoda. „Při správném složení a pravidelné stravě by nás chuť na sladkosti a vůbec nezdravá jídla přepadávat neměla. Když se to přece jen stane, určitě není nic ztraceno. Zásadní je vrátit se vždy zpět k racionálnímu menu. Když už zvolíme nevhodné jídlo, mělo by bıt pouze jedno a maximálně jednou za tıden. Občasnı hřích může přinést v redukčním režimu dokonce užitek. Zvıší nárazově hladinu leptinu, kterou jste v redukčním režimu postupně snížili, a tím i spalování tuků. Vyzkoušejte ,zdravější‘ verzi mlsání. Namísto kupovanıch zákusků si připravte domácí tvarohovı dezert s ovocem,“ doporučuje nutriční terapeutka Jana Křivánková.