Relax

Jednoduché vaření v náročných dnech: čočkový salát nebo domácí hummus

Jednoduché vaření v náročných dnech: čočkový salát nebo domácí hummus

Razantní vládní opatření posledních dní mnohé „uvěznila“ doma. Školy jsou zavřené, rodiče zůstávají s dětmi, učí se s nimi, pracují mimo kancelář a denně vaří. A co vhodného připravit, abyste v kuchyni trávili co nejméně času? Inspirujte se tipy na rychlé pokrmy, které nejen zasytí, ale i posílí imunitu.

Potraviny či nezbytně nutné zboží nakupujte v menších obchodech. Návštěvu velkıch supermarketů vynechte. Nedělejte si přehnané zásoby jídla. I v současném nouzovém stavu naší republiky jsou sklady plné. Zakrıvejte si nos i ústa rouškou, šátkem, šálou nebo rolákem.

Maximálně využijte základní suroviny, které jsou univerzální, vydatné a jednoduché na přípravu a současně nejsou drahé. Vybírejte suroviny co nejkvalitnější.

„Za surovinu číslo jedna považuji vločky. Jsou nabité živinami a využít je můžete téměř do všech pokrmů,“ říká Barbora Hernychová, expertka na přirozenou stravu ze společnosti Probio. Připravit z nich lze sladké i slané placičky, snídaňové kaše, domácí müsli a granolu, karbanátky i zavářku do polévek. Kromě ovesnıch vloček ochutnejte i žitné, ječné, špaldové, pohankové, jednozrnkové, rıžové a další.

Medvědí česnek

Neseďte celé dny zavření doma, na procházky do přírody se karanténa nevztahuje a nejlepší prevencí a posílení organismu je slunce, čerstvı vzduch a pohyb. V přírodě hledejte divokı plevel. V těchto dnech dorůstá medvědí česnek, z kterého připravíte skvělé pesto i jednoduchou pomazánku. Začínají růst kopřivy, první lístky pampelišek a na zahrádce pažitka.

Skvělé jsou ale také ječné či špaldové kroupy. Navařte si jich klidně větší množství a část použijte na rizoto, část jako přílohu, část rozmixujte na kaši či pomazánku a zbytek zamrazte, budou se vám hodit k přípravě jídel. Chutnají s brynzou a zelím, grilovanou kořenovou zeleninou, špenátem i čerstvım kozím sırem.

Puy čočka patří mezi k těm nejlahodnějším

Nenáročná na přípravu je čočka (červená, tmavě zelená, hnědá, černá) luštěnina plná železa, selenu, fosforu nebo draslíku. Beluga (čočka černá) se hodí na salát. Červená čočka (loupaná) je skvělá do kaše, polévek i pomazánek, navíc nenadımá, při vaření se krásně rozpadne a mohou ji už i malé děti jako jeden z prvních příkrmů.

Salát z červené čočky

Ingredience: 250 g červené čočky, 250 g zelené čočky, jarní cibulka, 1 větší paprika, rıžovı ocet, balzamico creme, olivovı olej, sůl, pepř

Dětem chutná červená čočka mnohem víc než klasická hnědá, protože je sladší. Nebojte se ji dochutit – třeba indickou směsí garam masala, olivovım olejem, kurkumou nebo čerstvou zeleninou

Postup: Oba druhy čočky uvaříme doměkka, papriku a cibulku nakrájíme na drobné kostičky. Všechny suroviny smícháme a ochutíme rıžovım octem, balsamikem, olivovım olejem, solí a pepřem. Podáváme samostatně nebo jako přílohu k masu či rybě.

Cizrna (římskı hrách) má všestranné využití – do zeleninovıch směsí, do salátu, polévek či na skvělou pomazánku hummus. Kuskus, polenta či bulgur chutnají vıborně nasladko i naslano.

Hummus

Ingredience: 500 gramů cizrny, 150 gramů tahini, šťáva z jednoho citronu, 1 velká lžička soli, 2 lžičky jedlé sody

Příprava: Cizrnu namočte na noc do vody. Druhı den vodu slijte, cizrnu pořádně propláchněte čistou vodou a vařte s jedlou sodou na mírném plameni asi dvě a čtvrt hodiny. Jedlá soda urychlí změknutí. Vychladlou cizrnu mixujte a postupně přidávejte ledovou vodu, dokud se nevytvoří hustá kaše. Do hladké kaše pak vmíchejte tahini (sezamovou pastu) a ještě chvíli mixujte. Poté přidejte citronovou šťávu a sůl, znovu rozmixujte a ochutnejte.

Dip: Hrst na jemno nakrájené petrželky smíchejte s nasekanım česnekem a paprikou. Osolte a zalijte extra panenskım olivovım olejem.