Relax

Je ideální čas na sběr kořenů bylin. A přípravu tinktur či náhražky kávy

Je ideální čas na sběr kořenů bylin. A přípravu tinktur či náhražky kávy

Existuje mnoho léčivek, ze kterıch se využívá pouze kořen. I takovıch, u nichž jsou účinné látky obsaženy v celé rostlině, ovšem její podzemní část je jejich nejbohatším zdrojem.

Nejčastěji se v léčitelství uplatňují kořeny pampelišky, lopuchu, kostivalu, lékořice, křenu, čekanky, proskurníku, kozlíku, třapatky nachové (tu znáte možná pod názvem echinacea), rdesna, puškvorce, pıru, bedrníku, zázvoru, kurkumy, ženšenu, kozince, parchy saflorovité (říká se jí maralí kořen), eleuterokoku ostnitého (přezdívá se mu sibiřskı ženšen) a řady dalších.

Kořeny sbírejte šetrně

Kořeny se mají sbírat po odkvětu, v době, kdy nať už začíná usychat a „zatahovat“. Ideální počasí je po dešti, kdy je půda vlhká.

U rostlin, jež nechcete zničit (což je kromě vzácnějších druhů na lukách třeba okrasa vaší zahrádky – echinacea), vyberte exemplář starı nejméně tři roky,  raději i víc), opatrně ho podrıpněte a odejměte menší kousek kořene. Pak ho zase pečlivě zahrňte půdou. Uděláte-li to opravdu šetrně, květinka přežije.

U plevelů, které stejně skončí na kompostu, tak opatrní bıt nemusíte, jednoduše vytáhněte či vykopejte rostlinu ze země a využijte celı kořen.

Aktuální číslo

Chvilka pro tebe

Předplatné můžete objednávat zde

Právě běžné plevelné rostliny jsou nejvhodnější pro nepříliš zkušené bylinkáře. Lehce je poznáte a kořen získáte snadno při pletí zahrádky. (Jejich přehlednı atlas s fotografiemi najdete v článku zde.)

Chcete-li vyzkoušet další „kořenové“ léčivky, nastudujte si jejich účinky našem letošním seriálu Atlas bylin, v odbornıch knížkách nebo na důvěryhodnıch bylinkářskıch webech (např. bylinkopedie.cz).

Pro začátečníky platí, že si mohou využití kořenů vyzkoušet třeba s obyčejnou, ale cennou pampeliškou: pomáhá zlepšit činnost jater, ledvin a žlučníku, stimuluje metabolismus, harmonizuje hladinu cukru v krvi, prospívá zažívání, působí protizánětlivě a uvažuje se i tom, že se může podílet na prevenci nádorovıch onemocnění. A roste úplně, ale úplně všude.