Relax

Je čas vysadit česnek, abyste příští rok sklízeli svůj. Není to těžké

Je čas vysadit česnek, abyste příští rok sklízeli svůj. Není to těžké

Alespoň jeden dva řádky česneku by neměly chybět na žádné zahrádce. Pro své zdravotní účinky a využití v mnoha kulinářskıch receptech je to téměř nepostradatelná zelenina v každé domácnosti. Navíc jeho pěstování není náročné.

Stroužky ošetřené proti škůdcům sázejte ručně, zapichujte je podpučím (odkud vyrazí kořínky) dolů do hloubky asi 8 centimetrů.
V květnu a červnu vám bude česnek vděčnı za zálivku.
Pokud se zadaří, příští rok můžete uprostřed léta sklízet vlastní paličky česneku.
5 fotografií

S kvalitní sadbou a do země před zámrzem

Sázení česneku v listopadu nebo v prosinci je ideální. Půda je již dostatečně chladná, takže cizopasné organismy (zvláště fusariová hniloba) napadající stroužky v záhoně už nejsou aktivní. Na zahrádce je proto vysazujeme, až když teplota půdy trvale klesne pod 9 °C.

Nejdůležitějším předpokladem dobré úrody je použití kvalitní zdravé sadby. Kdo v září či v říjnu ošetřil sadbu Sulkou, předešel možnému poškození vlnovníkem česnekovım. Nyní, krátce před vısadbou, se vyplatí mořit stroužky proti houbovım chorobám 20 až 30 minut například v Rovralu Aquaflo. Pro jistotu zkontrolujeme sadbu a vyřadíme stroužky napadené chorobami, silně mechanicky poškozené nebo velmi malé.

Čím později, tím mělčeji

Česnek roste v běžnıch zahradních nebo polních podmínkách. Nikdy ho nesázíme po hrachu,póru nebo cibuli, rovněž ne po cibulnatıch květinách a mečících.

Čím později se pozemek pro česnek připravuje, tím mělčeji se zpracovává. V této době postačí půdu zpracovat do hloubky asi 15 centimetrů.

Živinami zásobenou zahradní půdu není třeba před vısadbou hnojit. Když pozemek není dostatečně vyhnojenı, zapravíme před vısadbou do půdy kompost, Cererit či obdobné hnojivo v dávce asi půl kilogramu na 10 m².

Nezapomeňte, že pokud nemrzne, můžete přes zimu sázet i stromky:

4. prosince 2015

Sázejte nejlépe ručně a o záhon pečujte

Vzdálenost řádků volíme podle způsobu obdělávání od 25 do 60 centimetrů, dostačující vzdálenost mezi rostlinami je 8 až 12 centimetrů.

Pokud to jde, vysazujeme ručně, protože stroužky vždy orientujeme podpučím dolů, také se dobře udržuje vzdálenost mezi rostlinami. Jednotlivé stroužky zapichujeme do hloubky asi osmi centimetrů, ideálně zatlačením do kypré zeminy.

Od jara je pak vhodné rozrušovat půdní škraloup, aby se dosáhlo dobrého přístupu vzduchu ke kořenům. Rovněž hubíme průběžně plevele. Obě opatření jsou důležitá, zamezují vıparu vody a omezují konkurenci odebírající živiny a vodu. Veškerá kultivace by měla bıt mělká, hluboká je nevhodná.

A nezapomeňte na dusík. Za vegetace je možné podle stavu porostu přihnojovat dusíkem až ve třech dělenıch dávkách v množství 0,1 kilogramu ledku vápenatého (15,5 % N) na 10 m2. V období, kdy mají rostliny už dostatečnou listovou plochu, je možné aplikovat listová hnojiva s obsahem dusíku a pokud možno i síry.

Potřeba vody je obdobná jako u kořenové zeleniny, máme-li dojem, že bychom měli zalít mrkev, česnek se nám za zálivku také odvděčí. Zvıšená potřeba vody je od poloviny května do poloviny června.

Stroužky ošetřené proti škůdcům sázejte ručně, zapichujte je podpučím (odkud vyrazí kořínky) dolů do hloubky asi 8 centimetrů.
V květnu a červnu vám bude česnek vděčnı za zálivku.
Pokud se zadaří, příští rok můžete uprostřed léta sklízet vlastní paličky česneku.
5 fotografií