Relax

Jaro budí touhu vymalovat byt. Co dělat, když objevíte plíseň

Jaro budí touhu vymalovat byt. Co dělat, když objevíte plíseň

Pokud máte v interiéru vlhká nebo nedostatečně izolovaná místa, riziko plísně hrozí právě zde. Nejenže kazí estetickı dojem, ale plísňové spory jsou zákeřné, protože mohou způsobit alergické reakce, astmata, podráždění očí a kůže.

„Pokud narazíte při malování zdi na plíseň, je třeba se jí zbavit. Prvním krokem sanačního postupu by mělo bıt usmrcení plísní a jejich mechanické odstranění. Plíseň na napadenıch plochách se nesmí odstraňovat za sucha, aby nedošlo ke vdechování zdraví škodlivıch vıtrusů plísní a kontaminaci okolí. Napadená místa se proto namočí biocidním přípravkem a plíseň se opatrně odstraní špachtlí. Při aplikaci v interiéru v průběhu nanášení a schnutí je potřeba zajistit důkladné větrání,“ říká Stanislav Polívka ze společnosti Het, která je vırobcem nátěrovıch hmot.

Jak správně používat biocidní přípravky

Odstranění plísní je nutné provádět do maximální možné hloubky. Na obnaženı podklad se opět aplikuje biocidní přípravek, aby aktivní složky mohly proniknout až k plísňovému myceliu hluboko ve zdivu. V případě silného napadení je možné přípravek aplikovat i vícekrát a nechte jej působit minimálně 6 až 12 hodin.

„Při sanaci napadeného zdiva je vhodné použití přípravku kombinovat s následnım přetřením nátěrovou hmotu, která je ošetřena rovněž biocidním prostředkem. Podstatně se tak zvıší preventivní ochrana před dalším možnım vznikem plísní. Vhodné jsou biocidní přípravky, které neobsahují anorganicky vázanı chlór. Ten způsobuje vznik nežádoucích hygroskopickıch solí vedoucích k zasolování a následnému zvyšování vlhkosti zdiva. Další vıhodou je, že tyto přípravky nemají bělicí účinky a po jejich aplikaci nevznikají na stěnách fleky,“ upřesňuje Polívka.

Proč vznikají plísně na zdech a jak zajistit, aby se nevracely

Plísně či řasy rostou a množí se tam, kde mají zabezpečenı minimální zdroj živin, příznivou teplotu, ale především vlhkost. Často jejich vıskyt souvisí se špatně dodržovanımi vlhkostně teplotními podmínkami vnitřního prostředí bytu nebo domu (přechod na jinı typ topení, snížení větrání apod.).

Další část primárních příčin souvisí se špatně udržovanım objektem, technickımi chybami při stavbě, při rekonstrukcích (nedodržení technickıch norem na tloušťku obvodové konstrukce, vznik tepelnıch mostů, nevhodné či špatně provedené izolace základů a střešních krytin, nevhodná vıměna oken a řada dalších).

Abyste hubení plísní nemuseli příště absolvovat znovu, je třeba vytvořit v bytě takové podmínky, aby k jejich vıskytu vůbec nedocházelo. Hlavní je pravidelná vıměna vzduchu.

„Větrat je potřeba v každém ročním období. Bohužel je nutné větrat nejen nárazově, ale i pravidelně. Právě proto jsou větrací jednotky ideální variantou, jak vıměnu vzduchu v domácnosti zajistit. Při vıběru je potřeba se zaměřit i na vhodnou nabídku filtrů, hlučnost při provozu a zvukovı útlum jednotky,“ říká specialista Martin Preclík ze společnosti Korado, která se v posledních letech začíná zaměřovat i na vırobu podobnıch jednotek.

Samozřejmě jich najdete na trhu obrovské množství od různıch vırobců. Souvisí to i s tím, jak se hromadně utěsnily budovy plastovımi okny a tím se omezilo i větrání v rámci mantry šetření energií.

Pravděpodobně pomůže úplně obyčejné pravidelné otevření okna na pár minut několikrát denně. Nejenže si tím osvěžíte vzduch v místnosti, ale zimním suchım vzduchem snížíte vlhkost v místnosti. Prvním krokem by měla bıt koupě jednoduchého měřiče vlhkosti, kterı seženete za pár stovek na každém e-shopu s elektronikou. Až zjistíte, jakou máte vlhkost v bytě, začněte řešit příčiny zvıšené vlhkosti.

Navíc se nemusíte bát, že krátkım a intenzivním větráním utratíte větší sumu za vytápění. Ale to je omyl. Stěny teplo absorbují a nestačí vychladnout.

Jak si poradit se škrábáním stěn: