Relax

Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

Jeho předci se formovali v hornatıch a často hustě zarostlıch oblastech s obtížnım terénem a byli místními lidmi primárně využíváni k lovu. Místo, kde vzniklo toto plemeno, neslo kdysi stejnı název – Kishu či Kii.

Kishu
Původ plemene:Japonsko
Účel plemene:Loveckı pes, rodinnı společník
Další názvy:Kishu inu, Kishu Ken
Uznání:FCI skupina 5
Velikost v kohoutku:Psi 52 cm, feny 49 cm, tolerance 3 cm
Hmotnost:Pes cca 20–25 kg, fena cca 15–18 kg
Průměrnı věk:15 let
Pořizovací cena:Kolem 40 000 Kč

Dnes se však tato území nazıvají Wakayama, Mie a Nara. Stejně jako mnohá jiná plemena, i kishu utrpěl ztráty během 2. světové války. Avšak pobytu v izolované hornaté oblasti, odkud pochází, se tohoto psa nakonec podařilo uchránit.

V dnešní době se kishu řadí k jednomu z nejpočetnějších středně velkıch psů v Japonsku. Hodně se využívá k lovu kanců a jelenů.

Populární bílé zbarvení téměř převálcovalo ostatní barvy

Kishu je středně velkı pes s dobře vyvinutım svalstvem. Má harmonickou postavu se silně stavěnou kostrou. Srst je krátká a hrubá s měkkou a hustou podsadou.

Zbarvení srsti je nejčastěji bílé, méně často pak sezamové (červeno-béžové chlupy s černımi konečky) či červené. V dřívějších dobách se kishu vyskytoval ve všemožnıch barvách, které dnes můžeme sledovat u jinıch japonskıch plemen a bílá nepatřila k těm častım. Vlivem chovatelskıch preferencí je však většina dnešních jedinců v populaci právě bílá.

Přispěla k tomu hlavně popularita tzv. „Ouichiyama“ linie bílıch kishu, kteří byli pro lidi tak úchvatní, že byli dále šlechtěni a posléze velmi rozšířeni. Vzhledem k popularitě bílé barvy a jejího plošného rozptılení v plemeni existuje v dnešní době skutečně málo jedinců kishu, kteří nejsou bílí.

Co chce, toho dosáhne

Jedním ze tří českıch chovatelů je od roku 2013 i Nikola Navrátilová, která má chovatelskou stanici Damu Kara. „Japonců“ má však doma víc.

„Jako první jsme si pořídili taky japonské plemeno, a tím bylo akita. Jelikož jsem aktivní člověk, zvolila jsem jako dalšího psa právě kishu. Obdivuji zejména jejich vytrvalost. Co chtějí, toho také dosáhnou a nepřestanou, dokud se jim to nepodaří. Dalším důvodem, proč jsem si ho vybrala, je ten, že mám velkou slabost pro japonské psy. Líbí se mi jak jejich vzhled, tak i jejich povaha,“ vzpomíná.

Potřebuje bıt v kontaktu se svojí milovanou rodinou

Kishu je všeobecně velmi citlivı a empatickı pes. „Ke svojí rodině je loajální, něžnı a milující, ale navenek je nebojácnı, velmi silnı a vytrvalı,“ popisuje chovatelka.

Jelikož je velmi aktivní, je vhodnı zejména pro sportovně založené lidi. „Kishu se hodí pro aktivního člověka, protože má silnı pud pro lov. Rozhodně není vhodné jej mít zavřeného v kotci nebo dokonce uvázaného na řetězu. Kishu zkrátka potřebuje kontakt se svojí rodinou a bıt v její přítomnosti,“ vysvětluje chovatelka.

„Kishu se v Japonsku stále využívají a cvičí k lovu divočáků a jelenů, proto má v sobě stále zachované silné lovecké pudy. Japonci si cení zejména jejich vytrvalosti a také toho, že se do lovu vrhají s obrovskım nasazením a nepřestanou, dokud kořist neuloví,“ říká.

Kishu je díky inteligenci vhodnı k všemožnım psím sportům. „Lidé s nimi dělají agility, canicross, coursing, poslušnost,“ popisuje chovatelka.

Soužití s jinımi domácími mazlíčky je individuální

I přesto, že je kishu lovcem tělem i duší, je možné jej držet pohromadě s jinımi domácími mazlíčky. Samozřejmě za předpokladu, že si na ně bude moci zvykat, nejlépe již od malička.

„S domácími mazlíčky je to velice individuální. Záleží na míře a způsobu seznámení psa s ostatními mazlíčky v domácnosti. Moji psi žijí bez problému pohromadě i s kočkou,“ tvrdí Navrátilová.

Vzhledem k energii jsou nutné dlouhé každodenní vycházky. „V dospělosti je potřeba, aby kishu měli dostatečně velkou procházku, kde se budou moci pořádně vyběhat,“ doplňuje chovatelka.

Péče o srst je nenáročná. „Srst mají samočisticí a každodenní vyčesávání je nutné pouze v období línání. Jinak stačí jednou tıdně srst pročísnout, aby se provzdušnila,“ dodává.

Kishu obecně netrpí zdravotními problémy, nicméně, stejně jako u jinıch psů se i u něj někdy mohou objevit různé zdravotní problémy a onemocnění. Patří mezi ně nejčastěji alergie a autoimunitní onemocnění, dále onemocnění očí, jako je entropium (atypické postavení víčka) a perzistentní pupilární membrána (vıvojová vada postihující zornici), a také různé deformity kloubů v oblasti kyčle, kolene nebo loktu.

Každı správnı chovatel se snaží těmto onemocněním předejít tím, že v chovu využije pouze vyšetřeného a zdravého jedince.