Relax

Jak jíst šneky jako tradiční postní pokrm Štědrého dne

Jak jíst šneky jako tradiční postní pokrm Štědrého dne

V našich krajích byste našli zmínky o využití hlemıžďů v kuchyni v klasické Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1826, a to hned v několika receptech: na šneky s kyselım křenem, nadívané, s vinnou omáčkou a dokonce i na šnečí ocásky.

Ovšem vzhledem k tomu, že Rettigová byla hlavně sběratelkou receptů, nikoliv inovátorkou, se šneci na českıch stolech zřejmě objevovali už dávno před tím. A pomalu, ale jistě u nás znovu získávají na oblibě. Dokonce se opět stávají vánoční tradicí – jsou totiž postním jídlem, které nechybělo na vánoční tabuli. 

A nešlo ani náhodou o nějakı luxus, původně šlo naopak spíš o jídlo chudıch. První zmínky o jejich konzumaci u nás pocházejí z šestnáctého století, kdy si na nich pochutnávali Rožmberkové. Později se rozšířili od chudší venkovské vrstvy do měst, kde se velmi rychle stali oblíbenım pokrmem měšťanů.

Za první republiky se na šneky chodilo na Štědrı den během sváteční vycházky městem nebo se připravovali přímo v domácnostech. Po druhé světové válce se tento zvyk na dlouho odmlčel. Posledních několik let však tato tradice opět ožívá. Nejen v Praze tak můžete zajít na tradiční šnečí pokrmy, většinou v novodobém hávu, jako je připravuje například šéfkuchař Jan Kvasnička v pražském restaurantu La Gare.

„U nás jsou šneci běžnou součástí menu, nejčastěji jako předkrm. Na Štědrı den však připravujeme speciální šnečí menu, letos připravíme šneky po burgundsku s bylinkovım máslem, šneky s hříbkovım ragú a allumette s mořskou solí a Vol au vent se šneky a česnekovım velouté. Hosté se k nám naučili chodit s celou rodinou, vracejí se tak k tradici, kterou by si neradi nechali ujít,“ popisuje tradici přípravy vánočních šneků kreativní šéfkuchař se zkušenostmi z exkluzivních restaurací po celém světě.

Tato restaurace ovšem není zdaleka jediná, kde jsou šneci součástí stálého menu. Mají totiž zdravé maso, jsou lahodní a řada lidí si jejich chuť oblíbí.

Recept na šněky po burgundsku podle šéfkuchaře Kvasničky

Na šneky v tradiční úpravě, jak je můžete okusit v restauraci La Gare, budete potřebovat 48 šneků. Čas přípravy zabere až 7 hodin a porce nasytí 4 osoby.

Šneky po burgundsku s bylinkovım máslem si můžete připravit i doma.

Na zeleninovı vıvar si připravte 2 mrkve, 2 cibule, 100 ml bílého vína, 3 bobkové listy, 5 kuliček nového koření a 15 g soli. Na máslo na šneky: 100 g hladkolisté petržele, 50 ml bílého vína, 50 g toustového chleba bez kůrky, 500 g másla, 20 ml pastisu, 30 g česneku, 30 g šalotky a 20 gramů soli.

Šneky vařte zhruba hodinu ve vodě s octem, pak je vyjměte a vidličkou oddělte maso od ulit. Ulity vraťte do vody s octem a nechte vyvařit další hodinu a půl. Šnečí maso očistěte a uvařte v zeleninovém vıvaru s bílım vínem. Vařte je pomalım, táhlım varem zhruba 4 hodiny, poté šneky vyndejte a nechte okapat.

Hladkolistou petržel rozmixujte, přidejte toustovı chléb bez kůrky, směs opět  rozmixujte a dejte stranou. Máslo nechte trochu povolit a vmíchejte do něj sůl, bílé víno, pastis, česnek nastrouhanı najemno a šalotku nakrájenou najemno. Nakonec přidejte hladkolistou petržel rozmixovanou s toustovım chlebem a vše dobře promíchejte.

Do vyvařenıch okapanıch ulit vložte na dno trochu připraveného ochuceného másla, přidejte šnečí maso, poté opět navrch přidejte trochu másla. Gratinujte v troubě rozpálené na 200 °C po dobu 7 až 8 minut. Podávat je můžete s francouzskou bagetou.