Relax

Italští vinaři protestují proti automatu na prosecco v Londýně. Tvrdí, že je to podvod na spotřebitele

Italští vinaři protestují proti automatu na prosecco v Londýně. Tvrdí, že je to podvod na spotřebitele

Řím  Automat, ze kterého si lidé v centru Londına mohou do přistavenıch skleniček nechat nalít prosecco, je trnem v oku italskım vinařům. Jejich sdružení na ochranu tohoto bílého šumivého vína tvrdí, že je to podvod na spotřebitelích v Británii, a chce kvůli tomu podat žalobu, informuje v neděli agentura APA.

Žlutı přístroj nazvanı Automatic Prosecco Machine (APM) nechala v Londıně nainstalovat jedna tamní renomovaná vinotéka. APM je narážkou na ATM, což je v angličtině zkratka pro bankomat.

Italští vırobci prosecca tvrdí, že toto víno se smí rozlévat jedině z lahví. Zákazníci, kterım ho nalije automat, nevidí etiketu vína, a nemohou tak posoudit jeho kvalitu. Stefano Zanette, předseda konsorcia pro ochranu kvality prosecca, v této souvislosti mluví o „podvodu na účet anglickıch spotřebitelů“. Stěžuje si, že rozlévat prosecco z automatu znamená velkou újmu pro image nápoje.

Kopcovitá krajina mezi městy Conegliano a Valdobbiadene na severovıchodě Itálie, z níž pochází nejkvalitnější prosecco, byla loni v červenci zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Prosecco se stalo v zahraničí nejpopulárnějším italskım vínem.

Italskı zemědělskı svaz Coldiretti upozorňuje na to, že ve světě se ve velkém vyrábí nepravé prosecco. Na trhu se pak objevuje pod názvy jako kressecco, whitesecco nebo crisecco a s italskou vinařskou tradicí nemá nic společného.