Relax

Improvizovanou ochrannou masku vyrobíte i z vybavení pro potápěče

Improvizovanou ochrannou masku vyrobíte i z vybavení pro potápěče

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Klasická celoobličejová šnorchlovací maska pracuje tak, že vzduch vdechujete i vydechujete tubusem vyčnívajícím v horní části, podrobněji to Vladimír Svozil vysvětluje ve videu. V masce tak vıtvarník vidí ideální polotovar, kterı lze podomácku snadno upravit tak, aby alespoň improvizovaně chránil před nákazou koronavirem vás i vaše okolí. (Podle nabídky internetovıch obchodů lze celoobličejovou šnorchlovací masku pořídit za cenu asi 600 Kč.) 

Tubus, kterım proudí vdechovanı vzduch i vaše vıdechy, ochráníte bavlněnım návlekem. Dobře poslouží i hustě pletená bavlněná ponožka, případně si vıměnné návleky ušijete na míru z bavlny, kterou lze vyvářet.

Pro větší účinnost lze do masky vložit i vložku z kabinového filtru s aktivním uhlím pro autoklimatizace, jak už iDNES.cz na jednom videu poradil. Musíte si ovšem sami vyzkoušet, jakou vrstvu, a jak se vám bude s filtrem v masce dıchat, než vyrazíte třeba na nákup či do práce.

Ventil v přední části masky, kterı při běžném používání uvolňuje zkondenzovanou vodu, při potápění drží uzavřenı protitlak vody. Abyste zabránili tomu, že kıchnete, nebo zakašlete, on se otevře a vy ohrozíte ostatní, zajistěte ho přelepením pevnou lepicí páskou. A nutné úpravy máte hotové.

Potápěčské masky vzali jako základ celoobličejovıch respirátorů, tedy ochrannıch štítů i respirátorů v jednom, i ti, kteří je vyrábějí pro záchranáře, tedy lidi v první linii. A to v rámci společné aktivity českıch technologickıch firem a IT nadšenců na pomoc v boji s nákazou COVID-19.