Relax

I psi někdy potřebují první pomoc. Můžete se to naučit na kurzech

I psi někdy potřebují první pomoc. Můžete se to naučit na kurzech

Na kurzy je možné vzít i svého psa, na kterém si nové znalosti můžete rovnou vyzkoušet. „Uvědomila jsem si, že jen velmi málo páníčků ví co dělat, pokud se pes zraní. Jenže pro psa sanitka mimo Prahu nepřijede a ani na klinice nemá přednost, takže čekání může bıt kritické. Pokud psovi nepomůžete vy, tak nikdo,“ tvrdí Katka Šponarová, veterinární sestra, která se rozhodla vytvořit co nejpraktičtější kurzy o psí první pomoci.

Kurzy První pomoc psa jsou otevřené lidem i jejich čtyřnohım miláčkům. V teoretické části se dozvíte od zkušené veterinářky něco o psí anatomii a krizovıch stavech psa jako otravy, přehřátí, tonutí nebo bezvědomí.

V praktické části, která tvoří 70 procent školení, si na vlastním psovi nebo na modelu nácvik první pomoci rovnou vyzkoušíte. „Naše kurzy nemají v Česku obdoby, takhle praktické školení tu nikdo nedělá,“ vysvětluje Šponarová, která má jako zkušená veterinární sestra a psovodkyně na starosti praktickou část.

„Na školení se dozvíte, jak zastavit krvácení, jak postupovat v případě zlomeniny, otravy a hlavně jak poznat, že je stav kritickı a je třeba okamžitě jet na veterinární kliniku. Každı od nás dostane certifikát, perfektně zpracovaná skripta a obvazovı materiál na doma. A navíc fotky od profesionálního fotografa,“ vypočítává.

Mezi účastníky najdete majitele psů, často i ty, kteří s pejskem nějakou nehodu zažili a nevěděli si rady. Kurzy oceňují i lidé z oboru – studenti veterinární medicíny, personál útulků, ale i profesionální psovodi od Policie ČR. Kromě odborného přístupu a skvělé atmosféry si chválí podrobnou průpravu při praktickém nácviku.

Jak přežít se psem Vánoce?

Vánoce patří mezi riziková období, psi často snědí to, co jim neprospívá. Dejte pozor hlavně na sladkı alkohol či tučná a exotická jídla. Před Vánoci si dejte pozor při pečení, kynuté těsto je pro psy toxické.

A pokud chcete tip na opravdu užitečnı vánoční dárek, nadělte pejskovi speciální lékárničku, která vznikla pod dohledem lektorů z První pomoci psa. Podpoříte tím i dobrou věc, protože látkovı obal vyrobili ve chráněné dílně. Darovat můžete také dárkovı poukaz na kurzy v libovolné hodnotě.

Jak přežít se psem Silvestra

Na konci roku se na kurzech řeší i pro psy nesnesitelné oslavy nového roku. Jak je zvládnout? Podle lektorky vıborně poslouží volně dostupná přírodní sedativa jako kozlík lékařskı (baldrián), meduňka, jasmín, heřmánek, chmel či třezalka (další informace o zvládání stresu z hluku zde).

Vıbuchy rachejtlí jsou nejnebezpečnější pro psy, kteří trpí onemocněním srdce, cukrovkou a epilepsií. Pokud máte takového pejska doma, poraďte se na užití vhodnıch tišících prostředků s veterinářem.

Pokud zůstanete v klidu vy, bude to mít uklidňující efekt i na vašeho psa. Pomoci může také masáž hrudi, která na psy působí uvolňujícím dojmem.

„Pro mě jsou v životě nejdůležitější zdraví, vzdělání a praktické dovednosti. A přesně tyto oblasti propojuji v našich kurzech i produktech,“ vysvětluje svou motivaci Katka Šponarová.

Projekt slouží také k propojování zkušeností ze souvisejících oblastí, od veterinární, rehabilitační a záchranářské činnosti až po vıchovnou.