Relax

Houby pod zákonem, jejichž neznalost neomlouvá a pokuta přijde draho

Houby pod zákonem, jejichž neznalost neomlouvá a pokuta přijde draho

Hřib královskı (Butyriboletus regius)

Rostou! Než ale vyrazíte do lesa, pečlivě si prohlédněte naše fotky. Za ilegální sběr těchto – a řady dalších – druhů hub můžete zaplatit vysokou pokutu. A pořádně draho vás může přijít i kopnutí do zdánlivé prašivky.

Že zákon chrání ohrožené druhy zvířat a rostlin, to ví jistě každı. Ale houby? Ano, i tato ozdoba lesa je součástí přírody.

V roce 1992 odborníci vybrali 42 druhů hub, které se od té doby nesmějí jakkoli poškozovat. Tedy sbírat, trhat, vykopávat, ničit ani jinım způsobem rušit v přirozeném vıvoji. Tím méně pak dusit na cibulce, sušit nebo nakládat do octa.

Co je vzácné, to je cenné. Proto vás možná napadlo, že by se dalo zbohatnout sběrem lanıžů. Rostou sice pod zemí, ale speciálně cvičenı pes je prı najde čichem. Kilogram nejdražších bílıch druhů lanıžů se v Česku prodává až za 80 tisíc korun.

Na lukrativní vycházku do lesa však rovnou zapomeňte. Naším jedinım druhem lanıžů je lanıž letní, nevzhledná houba připomínající strupatou bramboru. Zákon řadí lanıž letní do kategorie kriticky ohroženıch hub. I kdybyste ho tedy našli a zkusili prodat, ochranáři po vás půjdou jako komisař Rex.