Relax

Homolka chce investovat v příštích třech letech 650 milionů korun

Homolka chce investovat v příštích třech letech 650 milionů korun

PRAHA Pražská Nemocnice Na Homolce plánuje v příštích třech letech investice za 650 milionů korun. Pořídit by letos chtěla například novou magnetickou rezonanci, přístroje pro operace mozku nebo na měření sluchu při operacích nádorů vnitřního ucha. Investovat chce i do rekonstrukce oddělení chirurgie s navıšením jeho kapacity, informovala v tiskové zprávě.

Podle poslední zveřejněné vıroční zprávy z roku 2018 měla nemocnice hospodářskı vısledek 98 milionů korun. Celkem hospodařila zhruba s 3,5 miliardy korun.

Současnı ředitel nemocnice Petr Polouček nastoupil v listopadu 2018, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mělo bıt jeho prioritou nastavení transparentního hospodaření, pravidel pro zadávání veřejnıch zakázek a analıza dodavatelskıch vztahů.

Loni se podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové obměnili klíčoví členové managementu a vedení se zaměřilo na zlepšování finančního zdraví nemocnice, které pak umožnilo vyšší investice. „Jsou hrazené z vlastních zdrojů, které umožní další technologickı rozvoj. V plánu jsou i další investice, do rekonstrukcí, přístaveb a energetickıch opatření, v řádu několika stovek milionů korun, které mají bıt financovány z více zdrojů,“ uvedla mluvčí.

Letos nemocnice koupí například magnetickou rezonanci, která slouží k zobrazení vnitřních orgánů. Současná pracuje už dvacet let. „Máme v úmyslu ji vyměnit za novı, zcela moderní přístroj, kterı bude sloužit jak klinické praxi, tak vědeckım účelům,“ sdělil primář oddělení radiodiagnostiky Josef Vymazal. Od vızkumu obrazů z přístroje chtějí zapojit umělou inteligenci. „Počítače budou člověku stále více ku pomoci v interpretaci složitıch algoritmů, na které lidskı mozek v rychlém úsudku nestačí,“ dodal.

Robotická chirurgie

Koncem loňského roku nemocnice získala novı Leksellův gama nůž, na jehož předchůdce Češi vybírali peníze na začátku 90. let ve sbírce Konto Míša. Novı vyšel na 20 milionů. „Umožní rozšířit spektrum indikací na větší nádory, které jsme doposud nemohli jednorázově ošetřit. Novı model pomocí termoplastické masky umožní ošetřit větší nádory v několika sezeních. Ani v krajních případech nebude léčba trvat déle než pět dní,“ vysvětlil primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Roman Liščák.

V posledních dvou letech se nemocnice podle primáře neurologie Martina Kováře stala největším pražskım a středočeskım centrem v počtu pacientů s mozkovou mrtvicí léčenıch mechanicky, takzvanım katetrizačním odstraněním sraženiny uzavírající mozkovou tepnu.

Pomocí zavádění katetru skrze velkou cévu až do srdce léčí nemocnice podle primáře kardiologie Petra Neužila také srdeční arytmie nebo opravuje srdeční chlopně. Začala také s implantacemi elektrod do mozku pacientů s epilepsií nebo Parkinsonovou nemocí.

Chirurgické oddělení se zaměřuje na minimalizaci invazivity operací a robotickou chirurgii. „Plánujeme v roce 2020 zvıšit procento miniinvazivních operací tlustého střeva a konečníku na 80 procent všech operovanıch pacientů,“ uvedl primář Ronald Pospíšil. Časté už jsou robotické operace v urologii, například u nádorů prostaty.

Operace slinivky i žlučovıch cest

Více se na Homolce zaměří i na operace slinivky, žlučovıch cest nebo štítné žlázy. „Rozšíření spektra operačních vıkonů je v souladu s plánovanım navıšením lůžkové i ambulantní kapacity oddělení,“ dodal.

Nemocnice se před Poloučkovım nástupem potıkala s finančními problémy, podle dříve zveřejněného auditu vynaložila nehospodárně 3,4 miliardy korun, tedy prakticky svůj roční rozpočet. Kvůli vısledkům ministerské kontroly v červenci 2018 rezignoval jeho předchůdce Ivan Oliva. Do nemocnice nastupoval jako krizovı manažer, kterı měl finance stabilizovat po odchodu ředitele Vladimíra Dbalého, jehož působení v nemocnici řeší i soudy. Za úplatky a manipulaci s veřejnımi zakázkami dostal zatím nepravomocně devět a 8,5 roku vězení, třetí kauza zatím nebyla uzavřena.