Relax

Homeopatika jsou jen placebo, míní známý vědec. To není podle něj nic špatného, sporná je etická hranice

Homeopatika jsou jen placebo, míní známý vědec. To není podle něj nic špatného, sporná je etická hranice
19. července 2020 18:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Praha Službu vědě má tak nějak v rodině. Otec byl místopředsedou Akademie věd, bratr členem vládní Rady pro vědu, vızkum a inovace. Pavel Jungwirth zase nastoupil do čela Učené společnosti ČR. A všichni tři patří ke špičkovım vědcům.

Lidovky.cz: Souhlasíte s někdejším vırokem vašeho otce, že „věda se řídit nedá, ale musí“?
Věda má tři nohy: jednou je vědecká práce, druhou pedagogika, a když v ní působíte déle, přidá se i ta třetí: služba, přinejmenším vědecké komunitě, případně ji přesahující. Táta, bratr i já na to jdeme každı jinak: otec (Karel Jungwirth – pozn. red.) po revoluci, když už směl, stoupal v hierarchii Akademie věd standardní cestou skrze institucionální a manažerské funkce, stal se také ředitelem Fyzikálního ústavu. Můj bratr Tomáš (profesor fyziky v Británii a ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR – pozn. red.) se našel v poradních orgánech institucí jak na české vládní, tak na mezinárodní úrovni v Evropské vızkumné radě.

Já jsem na takové funkce asi trochu pankáč, mne více baví popularizace, publicita, komunikace s vědeckou i laickou veřejností. Už deset let jsem redaktorem amerického časopisu Journal of Physical Chemistry, díky práci pro časopis Respekt mám i přesah do popularizace vědy. Snažím se vědu inteligentně „prodat“ tak, aby o ni lidé měli zájem, aby ji podporovali a měli chuť tlačit na vládu, když ji chce omezovat.