Relax

Hlídejte si čas zazimování exotických rostlin a přeneste je včas domů

Hlídejte si čas zazimování exotických rostlin a přeneste je včas domů

Menší rostliny zvládnete přestěhovat sami, na ty větší si raději pořiďte rudl nebo si přizvěte pomocníky.

Nastává čas uklidit přenosné rostliny v nádobách z jejich letního bytu do zimní zahrady nebo do domu. Poskytnete-li jim dostatek světla, přiměřené množství vody a pravidelnou kontrolu, budou vám zase od jara dělat radost na terase nebo na balkoně.

Většina klasickıch nádobovıch rostlin nesnese ani jednu mrazivou noc, proto pečlivě sledujte předpověď počasí i průběh venkovních teplot a nenechávejte stěhování na poslední chvíli.

Už při nákupu byste se měli dostatečně informovat o nárocích jednotlivıch druhů rostlin na přezimování, a vyhnout se tak následujícím problémům s nedostatkem místa.

Pro tropické nádobové rostliny, jako je ibišek čínská růže, jsou příliš nízké už teploty pod 10 °C. Středomořské nádobové rostliny, např. oleandr, fíkovník nebo vavřín, mohou naproti tomu zůstat na terase i za slabého mrazu. Měli byste je nechat venku co nejdéle, rostliny budou zdravější a předejdete jejich napadení škůdci a chorobami.

Pokud první vlna chladu trvá jen několik dnů, přeneste poté rostliny opět ven, kde vzhledem ke stále mírnějším zimám mohou zůstat třeba až do prosince.

Teprve pak je trvale přestěhujte na jejich zimní stanoviště v předsíni, na světlém schodišti, v podkroví nebo ve skleníku. Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neobjevili škůdci, zejména puklice, červci a svilušky.