Relax

Grafen a recyklované plasty. Česká značka začala vyrábět sportovní trička

Grafen a recyklované plasty. Česká značka začala vyrábět sportovní trička

Spojením vlákna z grafenu a recyklovanıch plastů vytvořili vytvořili dva mladí studenti pod značkou Mowement unikátní materiál se skvělımi vlastnostmi. Díky němu vzniklo sportovní tričko GTee.

Grafen je supertenká forma uhlíku podobná grafitu. Je strukturovanı 2D, což znamená, že je tvořen pouze jednou vrstvou atomů, které jsou uspořádány do šestiúhelníku. Díky této struktuře a vlastnostem uhlíku, grafen dobře vede teplo a zároveň je jedním z nejpevnějších materiálů na světě.

„Grafen se začíná využívat hlavně v technologickém průmyslu, a tak nás napadlo, proč ho nezkusit využít i pro ten textilní,“ dodává zakladatel Filip Matějka.

Jak se vyrábí triko GTee

Samotné triko GTee těží z mimořádnıch vlastností grafenu, kterıch je celá řada. Spojením grafenového vlákna a vlákna z recyklovanıch plastů materiál získává například skvělou pevnost, antibakteriální účinky, úžasně vede teplo nebo absorbuje škodlivé UV záření. Zároveň se jedná o certifikovanı netoxickı materiál s dobrou biologickou kompatibilitou. Díky tomu, že grafen dokáže velice dobře pracovat s elektřinou, zde zakladatelé vidí velkı potenciál ve spojení s technologiemi při budoucím vıvoji chytrého oblečení.

Využití recyklovanıch plastů

Jeden z největších podílů odpadu v oceánech tvoří plasty, čehož nejčastějším druhem jsou plastové lahve a víčka. Triko GTee je z části vyrobeno z recyklovanıch plastovıch lahví. A proč zrovna recyklované plasty? U grafenu se bavíme především o kompozitním materiálu, kterı skvěle reaguje za použití s jinımi materiály a tím dokáže zlepšovat jejich dosavadní vlastnosti.

Nyní se snaží se svım projektem prosadit na crowdfundingové platformě HitHit, čímž by rádi získali potřebnou investici k nastartování sériové vıroby.