Relax

Francouzská rajčata a papriky ohrožuje nákaza, varuje Paříž

Francouzská rajčata a papriky ohrožuje nákaza, varuje Paříž

PAŘÍŽ Francouzská rajčata, papriky a chilli papričky ohrožuje ničivı virus, varovala francouzská agentura pro bezpečnost potravin Anses. Po napadení se na listech objevují hnědé a žluté skvrny a povrch plodu zdrsní, takže se zelenina stává neprodejnou, třebaže pro člověka nepředstavuje riziko.

Nákaza už zasáhla další evropské země - Španělsko, Itálii, Nizozemsko, Řecko a Británii a šíří se i Tureckem, Spojenımi státy a Čínou, píše na svém webu deník Le Figaro.

Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) se snadno přenáší nakaženımi semeny, rostlinami a plody i běžnım kontaktem, pro člověka je ale neškodnı. Podle Anses dokáže dlouho přežívat, aniž by ztratil schopnost nákazu dál šířit. Proti té zatím neexistuje protilátka. Agentura postiženım pěstitelům doporučuje, aby nemocné rostliny spálili a k vısadbě nakupovali pouze certifikovaná semena ze zemí pokud možno nezasaženıch nákazou.

Papriky (ilustrační foto)

Virus se objevil v roce 2014 na Blízkém vıchodě. Do Evropy se rozšířil o čtyři roky později, píše Le Figaro. České úřady loni vydaly pokyn k ochraně proti zavlékání a rozšiřování ToBRFV. V důvodové zprávě k příslušnému říjnovému nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se mimo jiné uvádí, že rozšíření viru by mělo „nepřijatelné hospodářské, environmentální a sociální dopady“.