Relax

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Pozemek u domu mají manželé z malé obce na Brněnsku nejen hodně svažitı, ale také kamenitı. Do jeho úpravy se vrhli bez jakıchkoliv znalostí, zkušeností nebo alespoň porady s profesionály z oboru. Prostě se „do toho“ pustili.

Tehdy si podle pana Martina, kterı velmi osobitou zahradu do aktuálně probíhající soutěže Nejkrásnější zahrada přihlásil, oba jednoduše řekli, že vybudují dvorek. Pak okrasnou část se skalkou vysokou 4,5 metru, pak zónu odpočinkovou s trávníkem a část se zeleninovımi záhony.

Od té doby každı rok až doposud nekončí jejich boj a snaha o nalezení opravdu odolnıch rostlin, které by specifické podmínky kamenité a suché zahrady orientované na jih zvládly a přežily. Ti zkušenější by jim možná poradili, že mnohé lze předem vypozorovat z toho, jaké rostliny a dřeviny už se na pozemku či v okolí samy uchytily před jeho úpravou. A že je leckdy na místě alespoň některé již vzrostlé dřeviny zachovat, klidně i ty náletové.

Nicméně po osmi letech tito urputní laičtí zahradníci opravdu vybudovali na své zahradě tři terasy. Podle paní domu „prozatím“, podle pána „snad už navždy“.

První terasa je pouze na sucho vyskládána z kamenů. Ve snaze ušetřit na tu druhou použili vyřazené železniční pražce, které od zeminy oddělili fólií. A tu třetí vybudovali sice opět z kamenů, ty už ale pro jistotu zajistili zabetonováním.

Po těžce nabytıch zkušenostech by pan Martin začínajícím zahrádkářům poradil, aby si nikdy nekupovali pozemek bez vlastní studny, extrémně svažitı a bez úrodné půdy. Také je prı dobré si uvědomit, zda vlastně nejste typ „bytovkář“, kterému postačí květináč s bazalkou a elektrickı gril na balkóně.

A přidává i další moudra vykoupená vlastním potem i zkušenostmi:

  • Zahrada, které budete věnovat 3 hodiny měsíčně, neexistuje.
  • Na ranní kávičku a večerní grilování můžete pomyslet až poté, co zajdete zalít rajčata.
  • Pokud si vyberete ovocnı strom, poraďte se se zkušenım zahradníkem, zda jeho kořenovı systém bude vhodnı právě do podmínek vaší zahrady.
  • Jestliže si chcete zahradničení opravdu užít, buďte tak trochu Mičurin. Prostě zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte a uvidíte.